%100 kısmi işsizlik neden geri gelebilir?

Duralex fabrikasının yaklaşık 250 çalışanını kısmi işsizliğe sokması gerekiyor (Fotoğraf: GUILLAUME SOUVANT / AFP)

Duralex fabrikasının yaklaşık 250 çalışanını kısmi işsizliğe sokması gerekiyor (Fotoğraf: GUILLAUME SOUVANT / AFP)

Covid-19 krizi sırasında popüler hale gelen cihaz, bu kış bir enerji krizi olması durumunda yeniden yaygın olarak kullanılabilir.

Kitlesel olarak konuşlandırılmış kısmi işsizliğin geri dönüşü mü? Covid-19 krizi sırasındaki çeşitli karantinalar sırasında birçok şirketi kurtaran cihaz, yeniden kitlesel olarak konuşlandırılabilir.

Söz konusu, yükselen enerji fiyatları ve önümüzdeki kış olası kısıtlamalar. Elektrik fiyatlarındaki artışa dikkat çeken bazı şirketler şimdiden kısmi işsizliğe başvurmayı tercih etti. Örneğin, başkanı “enerji, bir yıl önce ciromuzun %5 ila %7’sini temsil ediyordu. Bugün bu, %40’ı temsil ediyor” diye açıklayan Duralex cam fabrikasının durumudur.

Fatura elektrik geçişleri bu şirkette 7’den 80 milyona

“Bu maliyetle karşı karşıya kalındığında, üretmeye devam etmek imkansız” diye açıklıyor. Fransa bilgisi Loiret’teki Chapelle-Saint-Mesmin’deki fabrikasında üretimi “en az” dört ay durdurmaya karar veren José-Luis Llacuna. Sonuç olarak, şirketin 250 çalışanının büyük bir kısmı 1 Kasım’dan itibaren kısmi işsizliğe alınacak.

Çok fazla enerji tüketen bir sektör olan çelik sektörü için de aynı sorun ve sonuçlar aynı. 31 Ağustos’ta, dünya çapında dağıtılan bir özel çelik üreticisi olan Ascometal grubu, Fos-sur-Mer (Bouches -du-Rhône) ve Hagondange’da, biri Kasım’da diğeri Aralık’ta olmak üzere, her biri üç haftalık iki üretim kesintisi duyurdu. Mosel). Yalnızca Fos fabrikası için, yıllık elektrik maliyeti bu yıl 7 milyon avrodan 2023’te 80 milyon avroya çıkacaktı. Bu nedenle grup, 300 taşeron hariç, grubun 1.200 çalışanından bazılarını kısmi işsizliğe koymaya karar verdi.

Kısmi işsizliğe zorunlu başvuru

Pas-de-Calais’de, Arques’in kristal fabrikası 1 Eylül’de, yıl sonuna kadar haftada iki gün 1.600 çalışanı için kısmi işsizliğe başladı. Burada da yükselen enerji fiyatları suçlanıyor. “2022 ile 2021 arasında, Arc France’ın doğalgaz faturası 19 milyondan 75 milyona çıkıyor, bu ek 56 milyon” Fransa 3 Guillaume Rabel-Suquet, Arc France’ın iletişim direktörü.

Etkilenen sadece bu sektörler olmayabilir. Faaliyetleri çok fazla enerji gerektiren kayak merkezleri, faturalarının artmasından endişe ediyor ve devletten yardım istiyor. Isère’de, Chamrousse bu kış kayak teleferiklerini kapatmaya ve düşük sezonda bu cihazların hızını düşürmeye devam edecek. İstasyon yönetimi, buz pistini açıp açamayacağını bilmiyor Dauphineyerel düzeyde işleri tartmak için yeterli.

CFDT, %100 oranında kapsanan kısmi işsizlik talep ediyor

Bu durumla ve kısmi işsizliğe başvurunun artmasıyla karşı karşıya kalan Laurent Berger, şirketler için Covid’e karşı kısıtlamalar sırasında yapılana benzer bir yardım çağrısında bulunuyor. CFDT’nin genel sekreteri Laurent Berger, “Özellikle kısmi işsizlik ve %100’de kapsanan kısmi işsizlik açısından işçiler için destek sistemlerini yeniden etkinleştirmemiz gerekecek, çünkü bu durumdan hiçbir şekilde sorumlu değiller” dedi. Fransa bilgisi bu Cuma.

Çünkü bir çalışanın Covid hariç kısmen işsiz kalması durumunda “işveren, işçiye çalışılmayan saat başına brüt maaşının %60’ına tekabül eden bir tazminat ödemek zorundadır., yani net saatlik ücretin yaklaşık %72’si. Bir tazminat 8.76 €’dan az veya çalışılmayan saat başına 29.89 €’luk bir tavandan fazla olamaz, siteyi hatırlatır. kamu hizmeti. Laurent Berger, enerji maliyetleri nedeniyle kısmi işsizlik durumunda, bu yardımın Devlet tarafından finanse edildiğini görecek olan işveren tarafından çalışanın %100 oranında tazmin edilmesini diler.

Yurtdışında fabrikalar kapandı

Fransa, belirli faaliyetlerin zorla durdurulmasından etkilenen tek ülke değil. İsviçreli tüccar Trafigura’nın sahibi olduğu dünyanın önde gelen dökümhanelerinden biri olan Nyrstar, Ağustos ortasında Hollanda’nın Budel kentindeki çinko tesisinin 1 Eylül Perşembe gününden itibaren “zorunlu bakım” yapacağını duyurdu.

VİDEO – Enerji ve iklim uzmanı Thierry Bros: “Bu kış çok karmaşık bir kış olacak. Politikacılar sonunda uyanıyor ama biraz geç…”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*