Arjantin, Cristina Kirchner’e yapılan başarısız saldırının ardından şokta

Arjantin, Buenos Aires’te Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner’e düzenlenen suikast girişiminin ertesi günü Cuma günü şoktaydı.
Bu saldırı, Latin Amerika ülkesinde ve yurtdışında oybirliğiyle kınama dalgasına yol açtı.

Perşembe akşamı tabancayla ateş etmeye çalışan bir kişi tutuklandı. Cristina Kirchner evinin dibinde. Birden fazla televizyondan alınan görüntülere göre, adam sadece birkaç metre ötedeki Bayan Kirchner’in kafasına bir tabanca doğrulttu ve Recoleta mahallesinde kitap imzalayıp sempatizanlarla kaynaşırken herhangi bir ateş açmadan tetiği çekti.

Polis memurları daha sonra şüpheliyi yakaladı ve onu hemen kalın bir polis kordonu ile çevrelenen bitişik bir sokakta bir polis arabasına götürdü.

AFP, kısa bir süre sonra orada bulunan birkaç düzine insanın bağırışları ve yuhalamaları altında ayrıldığını belirtti.

Birkaç Arjantin medyasına göre, şüpheli 30 yaşındaki Brezilyalı, resmi kaynaklardan doğrulanmamış bilgiler.

Arjantin cumhurbaşkanının tepkisi

Cristina hayatta, çünkü henüz teknik olarak doğrulanmayan bir nedenle, içinde beş mermi bulunan silah, tetiklenmesine rağmen ateşlenmedi.Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez olaydan saatler sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Devlet Başkanı bir gerçeği kınadı”ülkemizin demokrasiyi yeniden kazanmasından bu yana en ciddi1983 yılında Cuma gününü milli bayram ilan ettiğini açıkladı.Böylece Arjantin halkı barış ve uyum içinde yaşamı, demokrasiyi savunmak ve başkan yardımcımızla dayanışma içinde kendini ifade edebilir.“.

Hükümet koalisyonu (merkez sol) Frente de Todos bir gösteri duyurdu “demokrasiyi savunmak içinCuma öğlen Buenos Aires’te.

Arjantinli siyasi sınıftan tepkiler

Suikast girişimi, tüm hükümet kampı ve muhalefet koalisyonu “Juntos por el cambio” (Değişim için birlikte) tarafından derhal kınandı.

Sağcı muhalefet lideri ve Başkan Maurico Macri (2015-2019) olarak Bayan Kirchner’in halefi, “neyse ki başkan yardımcısı için hiçbir sonucu olmayan Cristina Kirchner’in uğradığı saldırının mutlak kınanması“.

Peronist solun bir kesimi tarafından hayran olunan, ancak muhalefet tarafından nefret edilen bölücü bir kişilik olan 69 yaşındaki Cristina Kirchner, cumhurbaşkanlığından ayrılmasından yedi yıl sonra Arjantin siyasetinde etkili bir figür olarak kaldı, kendisinin yapmadığı bir cumhurbaşkanlığı seçiminden bir yıl sonra niyeti belli.

Yurtdışı tepkiler

Yurtdışında, başta solda olmak üzere birçok Latin Amerikalı lider akşam tepki gösterdi.

Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner’e yönelik suikast girişimi kıta tarafından reddedilmeyi ve kınamayı hak ediyorŞili Devlet Başkanı Gabriel Boric tweet attı.

Farklılıklara ve çeşitliliğe saygı duymayı bilmeyen faşist bir suçlunun kurbanı olan @CFKArgentina yoldaşa tüm dayanışmamla.“, dedi Brezilya’nın eski cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı Luiz Inacio Lula da Silva.

C. Kirchner aleyhine devam eden dava

Eski cumhurbaşkanı (2007-2015) şu anda dolandırıcılık ve yolsuzluktan yargılanıyor. 22 Ağustos’ta, savcılık, iki başkanlık dönemi boyunca, kalesi Santa Cruz’da (güney) kamu ihalelerinin verilmesiyle ilgili olan bu davada, 12 yıl hapis cezası ve ömür boyu men cezası talep etti. .

Son derece kutuplaşmış bir Arjantin siyasi ortamında, iddianame, ikonu olduğu Peronist solunun sert çekirdeği tarafından Bayan Kirchner’e verilen desteğin çeşitli gösterilerine yol açtı. Geçen hafta birçok şehirde mitingler düzenlendi. Ve her akşam yüzlerce tapan onun evinin yakınında toplandı, şarkı söyleyip desteklerini zikretti.

Davasında 2022’nin sonuna kadar bir karar çıkması beklenmiyor. Hüküm giyse bile Senato Başkanı olarak milletvekili dokunulmazlığına sahip ve hapse giremez, hatta Ekim 2023’teki genel seçimlere aday olamaz. .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*