Birleşik Krallık: Liz Truss – Rishi Sunak, Margaret Thatcher imzası altında yapılan bir düello

Liz Truss ve Rishi Sunak: Bu iki siyasi kişilikten biri, 5 Eylül’de 10 Downing Street’e yanıcı bir sosyal bağlamda girecek. Başbakanlık görevine aday olan iki aday, son aylarda büyük ölçüde ilham aldıkları Margaret Thatcher zamanında olduğu gibi, grevler konusunda kararlı olmak istiyor. Açıklamalar.

Birleşik Krallık’ta sosyal yaz sıcaktı ve birçok sektörde birden fazla grev damgasını vurdu: demiryolu, liman işçileri, posta hizmetleri, çöp toplayıcılar… Ve Sıcaklık önümüzdeki haftalarda sonbaharda bile yükselebilir : Britanya’nın önde gelen sendikaları, grevlerin etkisini en üst düzeye çıkarmak ve nihayetinde enflasyona bağlı ücret artışları mücadelesini “kazanmak” için daha koordineli hareketler istiyor.

Siyasete dönüş de olaylı olacak şekilde şekilleniyor: 5 Eylül’de Liz Truss veya Rishi Sunak’tan hangisinin 10 Downing Street’teki Boris Johnson’ın yerine geçeceğini bileceğiz. Kesin olan tek şey: Başbakanlık için iki muhafazakar aday, son haftalarda Margaret Thatcher’a yakınlıklarını ve Kanal boyunca sürmekte olan toplumsal hareketi bastırma isteklerini gösterdiler.

New Sorbonne’da çağdaş İngiliz uygarlığı üzerine öğretim görevlisi olan Sarah Pickard, “Liz Truss ve Rishi Sunak, kampanya sırasında (bu yaz, editörün notu) muhafazakar yandaşları – Margaret Thatcher’la ilgili düşkün siyasi anıları olan – memnun etmek için sağa hareket etti”, diye açıklıyor.

Muhafazakar Parti’nin bu 160.000 üyesiBirleşik Krallık’taki uzmana göre, bir sonraki İngiliz Başbakanının kim olacağına karar vermek için Ağustos ayının başından 2 Eylül’e kadar oy kullananlar, tekil bir profil sunuyor: “Onlar 50 yaş üstü beyaz adamlar, ortalardan geliyorlar. İngiltere’nin güneyinde yaşıyorlar. Bir bütün olarak İngiliz seçmenin profiline sahip değiller: Muhafazakar milletvekillerinden ve genel nüfustan daha sağdalar.”

Ve Margaret Thatcher, bu seçmenlerin sevdiği şeyleri temsil ediyor: gelenekler, İngiliz olmanın ulusal gururu, sıkı çalışma ve neoliberalizm.

Siyasal göndermeler Thatchercı özden ziyade biçimsel olarak

Liz Truss ve Rishi Sunak, 1980’lerde çeşitli toplumsal hareketlere (özellikle 1984-1985’teki İngiliz madencilerinki) direnişi nedeniyle Margaret Thatcher’a verilen bir takma ad olan “Demir Leydi”nin izinden gitmek konusunda siyasi bir çıkara sahipler. .

Boris Johnson’ın halefi için iki aday, her biri kendi yolunda Thatcherist mirasın bir parçası olduğunu varsayıyor. Liz Truss, birkaç kez dış görünüşle ilgilendi. Dışişleri Bakanı, özellikle bir tankta askeri üniforma içinde fotoğraflandı Kasım 2021’de Estonya gezisi sırasında. Otuz beş yıl önce, 1986’da Margaret Thatcher, Batı Almanya’da konuşlanmış İngiliz birliklerini ziyareti sırasında aynı koşullarda fotoğraflanmıştı.

Daha yakın zamanlarda, Temmuz ortasında, Liz Truss “Demir Leydi” den kıyafet kodlarını ödünç almış gibi görünüyor – siyah ceket ve papyonlu beyaz bluz – Muhafazakar Parti’nin cumhurbaşkanlığı adayları arasındaki ilk tartışmada. Margaret Thatcher, İngiltere’nin hükümet başkanı olduğu 1979’da bir seçim şovunda çok benzer bir kıyafet giydi.

Clermont-Auvergne Üniversitesi İngilizce çalışmaları bölümünde öğretim görevlisi olan Raphaële Espiet-Kilty, “Liz Truss, içerikten çok Thatcherist biçimden ödünç alıyor” diye açıklarken, “vergileri azaltmak istediğini de ekliyor (1980’lerin başında Margaret Thatcher gibi, editörün notu). ), muhafazakarların büyük bir savaş atıdır”.

Sarah Pickard, kendi adına, mevcut aday ile “Demir Leydi” arasındaki temel bir farklılığa dikkat çekiyor: “Margaret Thatcher’ın bir ideolojisi, bir inanç politikası vardı. daha çok politik bir bukalemun.” Dışişleri Bakanı, Brexit’in ateşli bir savunucusu olmadan önce, gerçekten de Birleşik Krallık’ın AB’den çıkışına karşı bir zaman – hangi Margaret Thatcher ile kayalık bir ilişki vardı.

Rishi Sunak, Margaret Thatcher tarafından savunulan bütçe disiplininin bir destekçisi olarak Thatcher mirasının bir parçasını da üstleniyor.

Politico medyası Ağustos başında geri çağrıldıEski Maliye Bakanı tarafından, Başbakan olarak görev süresinin başlangıcında “Demir Leydi”nin siyasi övgüsü için yapılan net açıklamalar: “İlk bütçelerini hatırlarsanız – ve aslında, bu aşamada bir ülke – zor olsa da, önce enflasyonu kontrol etmemiz ve kamu harcamalarını ve borçlanmayı kontrol etmemiz gerektiğini anladı (…) . Bu benim izlemek istediğim yolun tamamen aynısı”.

“Net bir yönü olan bir partinin imajıyla yeniden bağlantı kurun”

Downing Street 10 için yarışan iki aday, Muhafazakar Parti’nin 21. yüzyılın başından beri başlattığı şeyden bir kopuşa işaret ederek “Demir Leydi” ile belirli bir yakınlık üstleniyor.e yüzyıl. “Özellikle Theresa May ve David Cameron ile, zehirli olarak kabul edilen Thatchercı muhafazakarlıktan uzaklaşma arzusu vardı. Muhafazakar Parti’yi daha şefkatli, daha iyi hale getirmek için ‘detoksifiye etme’ ihtiyacından bile söz edildi”, Raphaële Espiet-Kilty’yi açıklıyor.

Geçmişe bu dönüş, Muhafazakar Parti’yi 12 yıllık iktidardan sonra kışkırtan ideolojik ve siyasi krizin ve son zamanlarda Boris Johnson’ın tartışmalı görevinin altını çiziyor.

Başbakan olarak (2019’dan 5 Eylül’e kadar), “BoJo” partisini böldü – özellikle “Partygate” skandalları dizisi – ayrılışlar kendi hükümeti içinde bağlantılıyken, Temmuz başında istifaya zorlanma noktasına kadar. Boris Johnson’ın ayrılması, Muhafazakar Parti’nin parçalandığını ve başlangıçta en az sekiz adayın onun yerini almak için yarıştığını ortaya koydu.

Raphaële Espiet-Kilty’ye göre, Liz Truss ve Rishi Sunak’ın Margaret Thatcher’ın ayak izlerini takip etmesi bu bağlamda önemsiz değil: Başarılı olan ve birleşmiş olan parti. Şu anda Muhafazakar Parti içinde o kadar çok anlaşmazlık var ki, Margaret Thatcher’ın izinden koşmak, net bir yönü olan bir parti imajıyla yeniden bağlantı kurmanın bir yolu olabilir.”

Partisini kendi etrafında birleştirme hırsına ek olarak, 10 Downing Street’in bir sonraki kiracısı her şeyden önce Kanal genelinde büyük ölçekli bir sosyal hareketi yönetmek zorunda kalacak. Liz Truss ve Rishi Sunak daha fazla sıkılık vaat ediyor Mevcut grevlere karşı, eğer Başbakan olarak atanırlarsa… belli bir “Demir Leydi” gibi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*