Bruno Retailleau’nun Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanlığı adaylığı netleşti

Senato’daki LR grubunun patronu, bu Perşembe akşamı saat 18.00’de video konferans yoluyla bir toplantı çağrısında bulundu. Ana konu: Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanlığı yarışına girme niyeti.

Bir katılımcı, “Bize yansımasını açıkladı” diyor. “Düşündüğünü söyledi” bir başkası boldur, “ama hiçbir zaman en ufak bir açıklama yapmadı”. Bruno Retailleau, adaylık durumunda birliklerinin desteğini sağlamak istedi. Cumhuriyetçi cumhurbaşkanlığı. Bu nedenle bu Perşembe akşamı eğitim yöneticileriyle video konferans yoluyla bir toplantı düzenledi.

Seçilmiş yetkililerden biri, “Senatörler arasında neredeyse oybirliğiyle onu destekleyeceğini söyledik” diye devam ediyor. “O duygulandı, grubun bir figürüne tanıklık ediyor, “genellikle bu toplantılarda mutlaka tüm iyi şeyleri ‘onu düşünüyoruz’ demiyoruz!

61 yaşındaki parlamenter için çok önemli bir adım …. Angers’daki Young LR günleri vesilesiyle kendini iyi ve uygun şekilde ilan etmeden önce? Her halükarda, son günlerde şekillenmeye başlayan senaryo bu.

Tüm yaz boyunca devam eden bir gerilim

LR’de pek çok kişi tarafından kaçınılmaz olarak sunulan Vendéen’in adaylığı yaz aylarında kesinleşmiş olacaktı. Çevresinde “Ağustos’ta biraz kesti” diyoruz.

Valérie Pécresse’nin kampanya ekibinin eski bir üyesi, “Kendi kendine iki pozisyonu birleştirebileceğini, LR grubunu Senato’da tutabileceğini ve partinin liderliğini üstlenebileceğini söylüyor” diyor.

Senato’daki yeri, tereddütlerinin merkezinde yer alırken, Üst Meclis yeni siyasi konfigürasyonda önemli bir role sahip olacak gibi görünüyor. LR’ın önde gelen isimlerinden biri, “Temmuz başında gördüm, gitmeyeceğini söyledi” diyor. “Grubun başkanlığıyla bağdaşmadığını düşündü.”

Temmuz ayının sonunda, Bruno Retailleau, BFMTV / RMC’de parti başkanlığının “lehte olduğum hipotez olmadığını, sorumluluktan yoksun olmadığımı” bile ilan etti. Antenimize tekrar ekledi: “Beni ilgilendiren şeyi bekliyorum, ne karar vereceğimi bilmek için”.

Bu Perşembe akşamı, birkaç istisna dışında, meslektaşları bu olası kombinasyona karşı herhangi bir itirazda bulunmadılar. Ertelemesi diğerlerini hatırlattı: Bruno Retailleau, 2019’da Cumhuriyetçilerin liderliğini devralmak için rekabet etmekten vazgeçmişti. ifade verdikten sonra geçen yıl başkanlık arzuları, o sonuçta birincil katılmamıştı. Pays-de-la-Loire bölgesinin eski patronu bu sefer daha kararlı görünüyor. Özellikle de Senato Başkanı onun seçiminde rol oynayacağı için.

Ciotti karşıtı bir adaylık mı?

Sağda önemli bir figür olan Gérard Larcher, ne pahasına olursa olsun partisinde birliği sürdürmek istiyor. Ve onun için, Vendée’den meslektaşının başvurusundan geçiyor.

“Larcher’a bahşiş veren, partinin bölünme ve çöküş korkularıydı. Éric Ciotti’nin adaylığı“diyor bir parlamenter.

“Retailleau ile her konuda anlaşamıyoruz”, bir başkasını tanıyor. “Fakat insanların onunla aynı fikirde olmamasına tahammül edebilir. Diğer aday için durum böyle değil”, militanların gözdesi tarafından heyecanlanmayan başka bir senatörü ele alıyor.

Alpes-Maritimes milletvekilinin güvenlik sorunlarına odaklanan sağcı çizgisi, bazıları tarafından içeriden eleştirilirken, Bruno Retailleau’nun daha geleneksel muhafazakarlığı daha az bölücü olarak algılanacaktır.

Bir senatör, “Siyasi ailemizin durumu göz önüne alındığında, kimsenin ayrılmasına neden olmayacak sağlam birine ihtiyacımız var” diyor. Güneyden seçilmiş bir yetkili, “Eric bugün üç hafta öncesine göre biraz daha endişeli” diyor. “Bazı taraftarları kendilerini sorgulayacak, kartlar yeniden dağıtılacak”

Açıklanandan daha sıkı bir seçim

Çünkü iki adamın vizyonları farklı olsa da ikisi de hareketin en sağcı aktivistlerine hitap ediyor.

“Benzer ideolojik geçmişe sahip sınırsız haktır”, Ciotti’den bir desteği analiz ediyor. “Bu, Éric Ciotti ile düello olması durumunda çok düşük puan alacak olan Pradié hattı için daha fazla yer ayıracak”

Henüz açıklanmayan, daha sosyal bir çizgiye sahip olan Lût’un vekilinin de aday olması gerekiyor. Cumhuriyetçiler arasında, potansiyel olarak gergin bir yüz yüze Pradié-Ciotti’den korkuluyordu. Adayların nihai listesinin Ekim ayı ortasında bilinmesi gerekir. Seçimin ilk turu 3 ve 4 Aralık’ta yapılacak.

BFMTV.com’da yayınlanan orijinal makale

VİDEO – Bruno Retailleau: “Satın alma gücünü yaratan yasalar değil, işlerdir”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*