Dow Jones +%0,47, Nasdaq -%0,26

New York Menkul Kıymetler Borsası Perşembe günü dağınık bir şekilde sona erdi ve endeksler için dört ardışık seans kaybının ardından, merakla beklenen ABD istihdam raporunun arifesinde kısmen toparlandı.

Kesin sonuçlara göre seansın çoğunu kırmızıda geçiren Dow Jones endeksi son olarak %0,46 artışla 31.656,42 puana yükseldi.

Nasdaq geride kaldı, ancak seansın en düşük seviyesinden çok uzak, %0,26 düşüşle 11.785,13 puana geriledi. Teknoloji ağırlıklı endeks, beş hafta içinde ilk kez 12.000 puanın altına düştü.

S&P 500 endeksi %0,30 artarak 3,966,85 puana yükseldi.

Wells Fargo analistleri Cuma günü “Ruh hali, istihdam raporu öncesinde riskten kaçındı” diye özetledi, Schwab analistleri ise hisse senedi endekslerinin karışık performansının “yükselen tahvil getirileri ve dolara” karşı bir kontrpuan olarak geldiğini söyledi.

“Finansal koşulların sıkılaşması, piyasaların Fed’den agresif para politikasında bir artış beklediği için geliyor” dediler.

Brifing.com’dan Patrick O’Hare, genellikle yeni bir ayın ilk günü piyasaya taze para getirir “ancak şu ana kadar Eylül ayında sermaye girişleri neredeyse hiç akmıyor” dedi. .

Yatırımcılar, Wall Street’in açılışından kısa bir süre önce Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı için iş yaratma ve işsizlik için çok önemli bir rakamı bekliyorlar.

Analistler, Temmuz ayı için piyasayı şaşırtan çok güçlü rakamların (yarım milyon istihdam yaratılması) ardından 300.000 yeni işe alım ve %3.5’te sabit bir işsizlik oranı üzerine bahse giriyorlar.

Patrick, istihdam raporunun beklenenden daha iyi olması durumunda, ayın ilerleyen saatlerinde “Fed’in art arda üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığını güçlendireceği” konusunda uyardı. O’Hare.

– Tahvil piyasasında gerginlik –

Tahvil piyasası sıkılaştı ve on yıllık ABD Hazine bonolarının oranları %3,25’e yükseldi. İki yıldakiler de %3,50 arttı.

Göstergelerin önünde, haftalık işsizlik başvuruları, analistleri şaşırtarak 232.000’e düştü ve iş piyasasının hala sıkı olduğunu gösterdi.

Ağustos ayı ISM imalat faaliyet endeksi, %52,8 ile beklenenden daha iyi gelirken, 2020’den bu yana en düşük seviyelerine yakın kaldı.

Uluslararası olarak kötü haber, Pekin’in Covid-19’a sıfır tolerans politikasının bir parçası olarak 20 milyondan fazla nüfusa sahip Chengdu (güneybatı) metropolünün karantinaya tabi tutulduğu Çin’den geldi.

Bu faaliyet felçleri, talep için değil, aynı zamanda, özellikle elektronik bileşenlerde tedarik zincirinin işleyişi için de korkuları artırıyor.

Petrol fiyatları yüzde 3’ten fazla düştü.

Seansın sonu, daha fazla sektörün yeşile dönmesine izin verdi, on bir S&P sektöründen sadece üçü kırmızıda kaldı: enerji (%-2.30), malzeme (%-1.38) ve bilgi teknolojisi (%-0.48).

Listelenen yarı iletken üreticisi Nvidia, istihbarat araçları için kullanılan çiplerin Çin’e ihracatındaki yeni ABD sınırlamalarının satışlarını etkileyeceğini belirttikten sonra %7,67 düşüşle 139,37 $’a düştü.

Rakibi AMD %2,99 düştü.

Micron Technology ise %1,38 artışla 57,31 dolara yükseldi. Yarı iletken üreticisi, Boise, Idaho’da (kuzeybatı) bir bellek yongası üretim tesisi kurmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 15 milyar dolar yatırım yapacak.

Tarım-gıda grubu Campbell Soup, 4. çeyrek sonuçlarına rağmen tahminlere paralel olarak %2 düştü, ancak bir yıl içinde keskin bir düşüş yaşadı.

%1,84 düşüşle kapanan spor giyim ve ekipman üreticisi Lululemon, kapanışın ardından elektronik ticarette yıl için satış ve kar tahminlerini yükselttikten sonra yaklaşık %8 ralli yaptı.

Pazartesi günü, ABD’de borsa İşçi Bayramı tatili nedeniyle kapalı olacak.

Nasdaq

vmt/cc

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*