Enerji maliyeti “ciromuzun %40’ını temsil ediyor”, diyor Duralex başkanı, fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kaldı

Enerji maliyeti “ciromuzun %40’ını temsil ediyor, üretmeye devam etmek imkansız”2 Eylül Cuma günü franceinfo’da açıklıyor Duralex cam fabrikasının başkanı ve dört ay beklemeye karar veren José-Luis Llacuna “minimum” Loiret’teki La Chapelle-Saint-Mesmin’deki fabrikasında üretim. Şirketin 250 çalışanının büyük bir kısmı 1 Kasım’dan itibaren kısmi işsizliğe alınacak. “Önceden, fırını beklemeye alırsak, kısmi işsizlik geliştirirsek, bu tüneli geçmek için geri dönersek ve işler istikrara kavuşursa, toplum 2023 yılından itibaren ayakta kalır”umut etti.

>> Emmanuel Macron, enerji kriziyle ilgili bir Savunma Konseyi topladı. Canlı yayınımızı takip edin.

franceinfo: “Üretimi beklemeye almak” ne anlama geliyor?

Jose-Luis Llacuna: Camın donma riski olduğu için duramayan bir cam fırınıyız. Bu devasa havuzda silikayı 1.500 dereceye ısıtıyoruz. Bu ısıtma işlemi çok yüksek enerji tüketimi üretir. Ancak geçen yıl başlayan ve Ukrayna’daki savaşla daha da şiddetlenen bu etkileyici fiyat artışı göz önüne alındığında, sorumlu olmalıyız.

“Tamamen mali nedenlerle, elektrik ve gaz fiyatları şirketi ve istihdamı tehlikeye attığından, bu fırını beklemeye almak zorunda kalıyoruz.”

Duralex cam fabrikası başkanı José-Luis Llacuna

franceinfo’da

Üretimi durduracağız, ancak fırını canlı ve nefes alabilir bırakacağız, çünkü tamamen kapanma tüm şirketin teknik ölümünü temsil edecektir.

Üretiminizde enerji maliyeti nedir?

2021 yılı başından itibaren 2023 yılına kadar planlanan elektrik fiyatları 22 ile gaz fiyatları ise 18 ile çarpılmaktadır.

“Enerji, bir yıl önce ciromuzun %5-7’sini oluşturuyordu. Bugün ise %40’ını temsil ediyor.”

Jose-Luis Llacuna

franceinfo’da

Bu fiyatlarla üretime devam etmenin imkansız olduğunu ve bu durumun şirketlerin sürdürülebilirliğini tehlikeye attığını söylemek yeterli.

Çalışanlarınızın tamamı kısmi işsiz mi kalacak?

1 Kasım’dan itibaren Duralex’in 250 çalışanı ne yazık ki kısmi işsiz kalacak. Elbette bazıları daha az etkilenecek çünkü ticari faaliyetimize, lojistik faaliyetimize devam ediyoruz. Minimum dört ay sürmesi planlanan fırının durma süresi boyunca tüm müşterilerimize sorunsuz bir şekilde tedarik edebilecek kadar stoklarımız mevcuttur. Enerji fiyatlarında ve özellikle elektrikte zirvelerin yakın modern tarihimizin en yüksek olması beklenen dönem olan dört ay.

İlkbaharda aktiviteye devam edebileceğinizden emin misiniz?

Bu durumda saçma olan, toplumun çalışmasıdır. Şirket iyi gidiyor. Geçen seneye göre bu sene ciroda %30-40 oranında ilerliyor. Önümüzdeki yılın ikinci çeyreği için şimdiden enerji elde edebildik. Önümüzdeki yılın Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında tabi olacağımız fiyatlar ile ilgisi olmayan çok yüksek ama kabul edilebilir fiyatlarla enerji elde ettik. Zor ama kabul edilebilir koşullarda üretim yapabileceğiz.

Şirketinizin hayatta kalması tehdit altında değil mi?

Her şey aynı zamanda talebin gelişimine de bağlı olacaktır. Belirli kategorilerde ciddi bir talep düşüşü yaratan bu endişe verici döneme tüketici nasıl tepki verecek? Ama a priori, eğer fırını beklemeye alırsak, kısmi işsizlik geliştirirsek, sırtımızı dönersek, bu tüneli geçersek, normalde, eğer işler istikrara kavuşursa, toplumun hayatta kalacağına dair net bir vizyona sahip olmalıyız. 2023 yılından itibaren. Ancak diğer sürprizlere karşı da bağışık değiliz.

Covid-19’dan bu kadar çok devlet yardımlarının iadesini mi istiyorsunuz?

Bütün kapıları çalmalıyız. Yardıma ihtiyacımız var. Tüm cam sektörü ve aynı zamanda tüm enerji yoğun Fransız sektörü, elektrik ve gazı farklı fiyattan satın almak için çözümler ve mekanizmalar bulması gerekiyor. Günümüzde mekanizmalar var, ancak bu yükselen fiyat karşısında büyük ölçüde yetersiz kalıyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*