Facebook dolandırıcılığı: Decathlon hasarlı bisikletleri ele vermez, bu dolandırıcılığa dikkat!

Yüzlerce hasarlı bisiklet kazanın bir gönderiye yorum yapmak. yayınlanan budur sahte bir Decathlon sayfası İnternet kullanıcılarını aldatmak. Açık Facebook, birçoğu tuzağa düştü. Bu, şirketin Belçika şubesinin bir basın açıklaması yayınlamasına neden oldu.

Decathlon: bisiklet dolandırıcılığı

Sosyal medya dolandırıcıları bunlar giderek daha çok sayıda her gün. Son zamanlarda, Facebook’ta suçlular vurdu. adlı bir sayfa oluşturdular. “Dekatlon Hayranları” ve sayısız netizeni sahte bir gönderiyle tuzağa düşürdü.

Söz konusu sayfa, bisiklet dağıttığını yayınladı “hasarlı” gönderisine yorum yapanlara. Yanlış olan ne. Gerçekten de, dolandırıcılar sadece İnternet kullanıcılarını kendi tuzaklarına çekmek istediler. Kimlik avı girişimi kurbanların kişisel bilgilerini çalmayı amaçlıyor.

Bu tür dolandırıcılık giderek çoğaldıkça son zamanlardaresmi sayfası Decathlon tedbir istedi.

“Son birkaç gündür Decathlon Hayranları veya varyantları gibi sayfalar Decathlon Belçika’nın hafif hasarlı bisikletler sunduğunu öne süren mesajlar yayınlıyor. Bu bilgi yanlış, ”dedi Decathlon’un Belçika şubesi.

Bu nedenle, gönderiye rastlarsanız tepki vermeyin. Ayrıca sayfayı beğenmedim, çünkü o kötü niyetli. Yapmanız gereken bunu bildirmek ve kadar insanı bilgilendir daha fazla ölçek almaz böylece aldatmaca mümkündür.

Decathlon Belgium, “Kötü amaçlı sayfaları ilgili sosyal ağlara bildirdik” dedi.

not etmek ayrıca o sayfalar “sahte” bunun gibi “Dekatlon Hayranları” sadece birkaç yüz var “seviyor”. Onları gerçek olanlardan ayıran şey budur. Ayrıca dolandırılmaktan kaçınınher zaman gerekli sayfanın gerçekliğini kontrol edin.

Ücretsiz uçak bileti dolandırıcılığı

Mayıs ayında Decathlon hayranlarınınkine benzer bir dolandırıcılık sosyal ağlarda dolaştı. Sahte bir sayfa “Ryanair Fransa” gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir mesaj yayınladı. Ayrıca, o değildi. Bu bir basın açıklamasıydı mümkün olduğunca çok sayıda İnternet kullanıcısını dolandırmayı amaçlamaktadır.

Gönderide, “50. yıl dönümümüzü Salı günü saat 18:00’den önce ‘bitti’ yazan herkese 2 ücretsiz bilet vererek kutlamaya karar verdik” denildi.

Uçak bileti
Kaynak: Pixabay

Gönderiye yorum yapanlar, başka bir sayfaya yönlendirildi. Aşağıdaki mesajı aldılar:

” Merhaba. Kuponunuz işleniyor, öncelikle doğrulama işlemimizi tamamlamanız gerekiyor. Bunun için sayfamızın üst kısmında bulunan mavi renkli Kayıt ol butonuna tıklamanız yeterli. Katılımınız için teşekkür ederiz »

Söz konusu mavi düğme, adrese atıfta bulunur. “normandie.super-prizes.win”. Bulanık bir Ryanair uçağının fotoğrafını görebileceğiniz bir site. Ayrıca sizi teşvik eden bir mesajı da okuyabilirsiniz. kişisel verileri girin.

Bilgi için, resmi Ryanair France Facebook sayfasında 5 milyondan fazla nın-nin “seviyor”. Dolandırıcılık amacıyla yaratılanın daha fazlası yoktu. 15.000. İkincisi, bir hesabın gerçekliğini onaylayan küçük mavi onay işaretine de sahip değildi.

Leroy Merlin ile barbekü kazanın

Haziran ayında WhatsApp’ta bir dolandırıcılık yayıldı. Birçok kullanıcı, onlardan şunları isteyen bir mesaj aldı: bir bağlantıya tıklayın. Ve bu, ünlü Leroy Merlin tarafından düzenlenen bir barbeküye katılmayı ummak.

Kayıt olmak için, kullanıcının mesajı yaklaşık on kişisine göndermesi gerekir. Dolandırıcılığın bu kadar hızlı yayılmasını sağlayan şey buydu. Linke tıklayanlara sorulduğuna dikkat edin. onların kredi kartı numarası. 1 veya 2 avroluk teslimat masraflarını ödemek için kullanılacaktı, ancak bu sadece bir bahaneydi.

Bağlantıya tıklandığında, kişisel veriler web sitesi tarafından alınır. korsan. Ayrıca, üyelerinden ücret alan bir kulübe otomatik olarak abone olunur. aylık 44 euro.

Kuşkusuz, bu barbekü dolandırıcılığı sahte, ancak bazı sayfaların gerçek yarışmalar düzenlediğini unutmayın. Bu nedenle gerçeği sahteden ayırt etmek. Şüpheniz varsa, doğrudan iletişime geçmekten çekinmeyin işaret.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*