Fransa’da belirli koşullar altında “eller serbest” sürüşe izin verilir

Bir çalışan, yeni bir Mercedes-Benz S-Serisi'nde Drive Pilot seviye 3 otonom sürüş sistemini kullanarak sürüşü gösteriyor.
ARND WIEGMANN / REUTERS Bir çalışan, yeni bir Mercedes-Benz S-Serisi’nde Drive Pilot seviye 3 otonom sürüş sistemini kullanarak sürüşü gösteriyor.

ARND WIEGMANN / REUTERS

Bir çalışan, yeni bir Mercedes-Benz S-Serisi’nde Drive Pilot seviye 3 otonom sürüş sistemini kullanarak sürüşü gösteriyor.

ULAŞIM – Gelecek zaten burada… veya neredeyse. Eğitim öğretim yılının başlamasıyla eşanlamlı olan 1 Eylül Perşembe gününden bu yana Fransa, belirli okulların dolaşımına resmen izin verdi. kendi kendine giden arabalarkendini göstermek hala gerekli olacak olsa bile denemek için bekle aslında bu araçlar

Avrupa’da 14 Temmuz’dan beri yürürlükte olan sözde sürüş “seviye 3 otonom” artık Fransa’da mümkün. Daha önce Fransa’da 2. seviye için özerkliğe izin verilmişti (örneğin, “Park Yardımı” seçeneğinde olduğu gibi, hız ve yön kontrollü kısmi otomasyon).

Ancak 3. seviye özerkliği deneyimlemek için yine de böyle bir model elde etmek gerekli olacaktır ki bu kolay bir iş olmaktan çok uzaktır: Fransız topraklarında kurulmuş hiçbir üretici böyle bir modeli pazarlamak için onaya sahip değildir.

Özellikle bu tip otonom bir arabada Fransa yollarında seyahat edebilmek için saygı duymak gerekli olacaktır. bir dizi oldukça kısıtlayıcı koşul : bisikletler ve yayalar için yasak olan ve merkezi bir ayırıcı ile donatılmış bir yolda sürün, maksimum hızı 60 km/s’yi aşmayın (araç otomatik sollamayı gerçekleştirebilirse 130 km/s hıza kısa sürede ulaşılabilir) ve son olarak sürücü koltuğundan herhangi bir zamanda aracın kontrolünü yeniden kazanabilecektir.

Esas olarak ne kullanılır otoyoldaki trafik sıkışıklıkları ve diğer trafik sıkışıklıkları yanı sıra kalabalık cihazlar. Geri kalanı için, bu tür araçların belirli bir zamandan önce çoğaldığını görmek hala karmaşık görünüyor.

Mercedes rekabette çok önde

Şimdilik, yalnız mercedes Fransa’da bu araba modellerini tedarik etmek için Avrupa’da iyi bir konumda görünüyor. Ancak Sınıf S veya EQS serilerinin arkasındaki Alman üreticiye göre (sistemi “Sürücü Pilotu” isteğe bağlı), Fransa henüz gündemde değil: ” Fransız yetkililerle şimdiden görüşmeye başladık ama bir takvim veremiyoruz” dedi. markanın bir sözcüsünü ilerletir yankılar. Sözellikle bu otonom pilotaj seçeneği, Fransa’daki yolların önceden tam bir haritasını gerektirdiğinden.

Kenarında Sen buradasın, tedbirli olmaya devam ediyoruz. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilen modeller, özerklik açısından daha çok seviye 4 veya 5’e karşılık geliyor. Fransa’da halihazırda pazarlanan daha klasik modellere gelince, bunlar 2. seviye olarak kabul ediliyor. Fransız markaları arasında, özellikle işbirliği yapmayı amaçlayan Stellantis grubu (Citroën, Peugeot, Fiat, Jeep) için iki yıldan fazla bir süre önce duyurulan hiçbir şey yoktu. BMW ile ilk seviye 3 otonom modelini geliştirmek için, France Inter tarafından belirtildiği gibi.

Beş özerklik düzeyi

Bir arabanın menzili dayanmaktadır bir özerklik ölçeği 0 ile 5 arasında. 0’da, aracın özerklik sistemi yoktur, oysa 5. seviyede her yerde bulunur (direksiyon veya pedal yoktur, bu da sürücünün rota üzerinde hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir).

3. seviyede, daha çok “koşullu otomasyon”dan bahsediyoruz. Belirli önceden tanımlanmış durumlarda, sürücü aracın sürüşünü tamamen devredebilir. Bu seviyede, sürücü, araç bilgisayarının sınırlarını telafi etmek için herhangi bir zamanda kontrolü yeniden kazanabilmelidir, sürücü artık sürüşten sorumlu değildir. Bu nedenle, yasaya göre 3. seviye bir model, bir kaza durumunda cezai sorumluluğun araç üreticisine ait olduğu anlamına gelir.

Ayrıca bkz. HuffPost: Bir Tesla’da direksiyona dokunmadan 500 km’den fazla yol kat ediyor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*