Fransa’nın gaz tüketimi şimdiden yüzde 4 ila 5 düştü

Anahtar kelime şudur: enerji tasarrufu. Hükümet haftalardır bu zorunluluğu hem Medef’in 29 Ağustos’ta bir araya getirdiği iş dünyası liderlerine hem de Fransa’ya çağrılan Fransız hanelerine tekrarlıyor. eko-jestler ».

Engie’nin genel müdürü Catherine MacGregor tarafından bu Cuma öne sürülen rakamlar göz önüne alındığında işe yarayan bir strateji. Ona göre, Fransa’da bireylerin gaz tüketimi düştü yaklaşık %4 ila %5” Ukrayna’daki savaştan beri. Belirli müşterilerimin tabanına baktığımda oldukça cesaretleniyorum. Günümüzde enerji tüketimi yaklaşık %4 ila 5 oranında azalmıştır. (…) İnsanların dikkat etmeye başladığı talep işaretlerini şimdiden görüyoruz ve bu çok cesaret verici”, Fransa’daki ilk gaz tedarikçisi olan eski GDF Süveyş’in sahibini RTL radyosunun anteninde ilan etti. Ancak tüketimdeki bu düşüşün kesin karşılaştırma dönemlerini belirtmedi.

Ancak resmi makamlara çağrıda bulundu. özellikle güvencesiz müşterilerimize yönelik yardımı hedeflemeye devam etmek”. Ev faturalarının yükselmesine neden olmamak için ana cihaz, tarife kalkanı » daha hedefli önlemlere yol açmak için yıl sonunda sona ermelidir. “Çalışmalar sürüyor […] En mütevazı Fransızları enerji fiyatlarındaki pervasız artışlara maruz bırakmayacağız. […] Ancak genel mekanizmalardan daha hedefli mekanizmalara geçmemiz gerekiyor”Geçen Temmuz ayında Elisabeth Borne’a güvence verdi.

Şirketler üretimi durdurmak zorunda kaldı

İşletmelerle ilgili olarak, Catherine Macgregor ayrıca, bazen işi koruma ihtiyacının gerektirdiği talepte bir düşüş gözlemledi: Bu düşüşün belli bir miktarı, sanayilerin daha dikkatli olmasından ve bundan sonra etkilenen ve üretim araçlarını kapatan firmaları görmeye başladığımızdan, bu açıkçası endişe verici bir durum” dedi., dedi, özellikle enerji yoğun cam sektöründeki bazı üreticiler üretim durmalarını açıkladı. Perşembe günü Duralex cam üreticisi, fırınını Kasım ayından itibaren en az dört ay beklemeye alacağını ve enerji tasarrufu yapmak ve mali durumunu korumak için tüm çalışanlarını kısmi işsizliğe sokacağını duyurdu. Bu arada cam grubu Arc, çalışanlarının bir kısmını kısmi işsizliğe sokmak zorunda kaldı.

Fransız Girişimciler Toplantısı’nda (REF) yaptığı konuşmada Başbakan, şirketleri hızlı bir şekilde bir ayıklık planını uygulamaya davet etti. Çünkü, enerji önümüzdeki kış boyunca tükenirse, karne önlemleri gün ışığına çıkabilir, diye açıkladı, o an için herhangi bir zorlayıcı önlemi reddetti. 8 Nisan’da yayınlanan bir kararname, hassas bölgelerin (hastaneler gibi) tedarikini güvence altına almak için yılda 5 gigawatt saatten (GWh) fazla hidrokarbon tüketen 5.000 tesis için gaz atımı organize etmeyi mümkün kılıyor. özel kişiler. Böylece gaz yöneticilerine kış aylarında gaz şebekesinde bir dengesizlik olması durumunda gaz tüketimini azaltma ve hatta durdurma imkanı sunar. Bununla birlikte, bu yük atma organizasyonu, bunun bir şirket için güvenlik ve ekonomik sonuçlar açısından sahip olabileceği etkinin değerlendirilmesini içeren bir ön araştırmayı gerektirir. Gaz şebekesi operatörleri şu anda müşterilerden bu bilgileri toplamak ve ilgili departmanların illerine iletmek için bir anket yürütüyor.

Gaz: Bir kıtlık durumunda, kesintilerden hangi üreticiler etkilenecek?

Stoklar yakında %100’de ancak riskler devam ediyor

Hükümet gibi, Catherine MacGregor da bu kış enerji kıtlığı riskini göz ardı etmeden güven vermek istedi. Ukrayna’daki savaştan bu yana, biz tüm oyuncular, tedariklerimizi çeşitlendirmek, ithalat terminallerimizin mümkün olduğu kadar iyi çalışmasını sağlamak ve tabii ki depomuzu mümkün olduğunca doldurmak için bir dizi çok önemli önlem aldık. bu yüzden bugün Fransa’daki gaz durumu konusunda nispeten sakiniz.”, diye temin etti. Fransız gaz stoklarının %93 dolu olduğunu ve kış başlangıcında %100 hedefine ulaşacağından çok emin olduğunu söyledi. Ancak bu hedefe ulaşıldığında, kışı sakin bir şekilde geçirmek için yeterli bir miktarı garanti etmez. Gerçekten de, bu man, Fransa’nın herhangi bir gaz teslimatı almadan 14 hafta dayanmasına izin verecekti. Bu nedenle soğuk döneme göre çok daha azdır. Ülke her gün aynı miktarda hidrokarbon ithal etmeye devam etmelidir. Yine de Avrupa’da ve dolayısıyla Fransa’da enerji sisteminin hala gergin olduğunu ve dikkatli olmamız gerektiğini elbette vurguladık” dedi.bu nedenle lideri belirledi.

Ayrıca elektrik üretimi riskinin altını çizdi: A priori, çok daha fazla gaza ihtiyacımız olmadıkça gazımız bitmeyecek, çünkü iklim aşırı soğuk ve gaz dışında elektrik üretimimiz zayıflıyor, bu durumda elektrik üretimi için artık gaz kullanmayacağız. ve daha gergin bir senaryomuz olabilir”gösterme ihtiyacının altını çizerek, “ ayıklık ».

Fransa’da elektrik üretimi, EDF’nin karşılaştığı zorluklardan ciddi şekilde etkileniyor. EDF’nin nükleer filosundaki 56 reaktörden sadece 24’ü şu anda hizmette, diğerleri planlı bakım işlemleri için veya öngörülemeyen korozyon sorunları nedeniyle kapatılıyor. Perşembe günü, hükümet başkanı EDF’yi durumu düzeltmeye çağırdı. France Inter hakkında bir soru sorulduğunda, şunları söyledi: “Önümüzdeki haftalarda, önümüzdeki aylarda yeniden başlatma programını sağlamak için gerçekten EDF’ye güveniyorum ve bu bizi kömürle çalışan bir elektrik santralini yeniden başlatmak zorunda kalmaktan kurtaracak”.

(AFP’li)

Avrupa: gaz ve elektrik fiyatlarını ayırmak neden bu kadar basit olmayacak?