Gaz, elektrik, Avrupa dayanışması… Emmanuel Macron Enerji Savunma Konseyi’ni topladı

Emmanuel Macron, Elysee’de. LUDOVIC MARIN / AFP

“Başlıca yetkili bakanlar” gaz ve elektrik arzının stokunu almak için sabah 10’da Élysée’ye giderler.

Emmanuel Macron kesinlikle Savunma Konseylerini takdir ediyor: ekolojik, sağlık ve şimdi de enerji. Saat sabah 10’da, “yetkili bakanlarÉlysée’de onun etrafında toplanacak. Başbakan Élisabeth Borne, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Kamu Hesapları Bakanı Gabriel Attal ve Enerji Dönüşümünden Sorumlu Bakanlar Christophe Béchu ve Agnès Pannier-Runacher’in yanı sıra uzmanlar bekleniyor.

Élysée’ye göre, bu Savunma Konseyi “Bu sonbahar ve kış için tüm senaryolara hazırlanmak için gaz ve elektrik tedarikimizin durumunu değerlendirmeyi hedefliyoruz.“. Ayrıca bakacakAvrupa enerji dayanışmasıAlmanya ve Fransa’da 2023 toptan elektrik fiyatları ise Cuma günü yeni rekorlar kırdı sırasıyla 850 avro ve megavat saat (MWh) başına 1000 avrodan fazla. Birçok senaryolar Devlet Başkanı ile görüşülmelidir. Binaen Puan Fransa, elektriği karşılığında Fransız gazı talep edecek olan Almanya ile bazı gerilimlerden korkuyor.

Kararsız bir jeopolitik bağlam

Gerçekten de, Rusya’dan gelen gaz akışı kurudu. Avrupalılar, 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalinden bu yana Moskova’ya uygulanan yaptırımlara misilleme olarak olası bir tamamen kapatmaya hazırlanıyorlar. Dev Gazprom böylece ilan edildi Bu hafta Engie’ye teslimatlarının sonu. Nükleer filonun bir kısmının, özellikle korozyon sorunları nedeniyle kullanılamaması nedeniyle, elektrik tarafında da durum gergin. Elisabeth Borne böylece içindeki EDF’ye baskı yaptı perşembe soruyor Fransa’nın kömürle çalışan bir elektrik santralini yeniden başlatmak zorunda kalmasını önlemek için reaktör bakım programına bağlı kalmak.

Kesintileri önlemek için aylardır hazırlanıyoruz. Gaz tüketimimizi %10 oranında düşürürsek herhangi bir kısıtlama olmayacak. ulaşılabilir“Fransa Inter’e Başbakan ekledi. “Bu tasarruflar yapılmazsa, kış soğuksa kısıtlamalar olabilir ama haneleri ilgilendirmez.sunacağını belirterek sözlerine ekledi.eylül sonu-ekim başı» öngörülen senaryolar.

Enerji Düzenleme Komisyonu Başkanı Emmanuelle Wargon ise, kendini ilan etti Perşembe “kendinden emin” üzerinde “Rus gazı olmadan kışlama imkanı», Fransa’daki arzın yalnızca %9’unu temsil ediyor. LCI’da şu açıklamayı yaptı: “Gaz stoklarımızın %100 doldurulması“etkili olacak”1 Kasım’dan önce, hükümet tarafından belirlenen tarih“. Yakında Figaro enerji politikası uzmanı Fabien Bouglé uyardı:Emmanuel Macron, Alman komşularımız modeline takılmak yerine bu Savunma Konseyi ile gerçek bir Fransız tarzı “enerji kesintisi” başlatırsa, ki bu büyük bir başarısızlıktır, o zaman evet, bu zirve toplantısı mantıklı olacaktır. Ama başarılı olacağından korkulur sonuçta sadece bir politik iletişim mantığındaki ölçüm çubuklarına“.

Son olarak formda, muhalifler endişeleniyor bir “parlamento geçişiSavunma Konseyi’nin kullanımı ile. Marine Le Pen, “Cumhurbaşkanı, krizi bir Enerji Savunma Konseyi ile yönetmek için Parlamentoyu atlıyor» Elisabeth Borne’a gönderilen bir mektupta. “Bunu gizli bir muhafaza olarak görmeyin, bu gerçekten meslektaşlar arası, kolektif bir çalışmadır.diye yanıtladı hükümet sözcüsü Olivier Véran.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*