Gelir vergisi: 1 Eylül’den itibaren yeni bir stopaj vergisi oranı

DGFiP, stopaj vergisi oranını her yıl 1 Eylül'de otomatik olarak değiştirir (Fotoğraf kredisi: © Pcess609 - stock.adobe.com)

DGFiP, stopaj vergisi oranını her yıl 1 Eylül’de otomatik olarak değiştirir (Fotoğraf kredisi: © Pcess609 – stock.adobe.com)

Vergi dairesi stopaj oranını tüm mükellefler için 1 Eylül’de değiştiriyor. Maaş bordronuzda ne gibi bir değişiklik beklemelisiniz?

MoneyVox tarafından,

Her yıl mükellefler için stopaj oranı değişmektedir. Kamu Maliyesi Genel Müdürlüğü (DGFiP) 2022 baharında açıklanan 2021 gelirlerine göre bu yüzdeyi değiştiriyor. 1 Eylül’de yürürlüğe giren ve Ağustos’tan itibaren çalışanların maaş bordrosunu etkileyebilecek bir değişiklik. Bununla birlikte, ilgili haneler, faydalı gördükleri takdirde stopaj vergisi oranını kendileri değiştirebilirler. Kamu Hazinesi’nin bu müdahalesi hakkında bilmeniz gerekenler.

Stopaj oranı artabilir veya azalabilir

DGFiP, vergi hanehalkının durumunun gelişimini mümkün olduğunca yakından takip etmek için her yılın 1 Eylül’ünde stopaj vergisi oranını otomatik olarak değiştirir. Bu işlem, aşağıdakileri dikkate almayı mümkün kılar:

son vergi beyannamesi

önceki baharda gerçekleştirildi. Eylül 2022’nin başında, geçerli stopaj vergisi oranını hassaslaştırmak için 2021 kaynakları dikkate alınır.

Bu nedenle vergi idaresinden, mükelleflerin ücretlerinden kesilen yüzdeyi artırması veya tam tersine düşürmesi istenebilir. Bu değişiklik, bireyselleştirilmiş bir oran, yani hanenin her bir üyesi için farklı bir oran kullanmayı seçen çiftler de dahil olmak üzere, vergiye tabi tüm haneleri ilgilendirmektedir. Tek istisna, stopaj vergi oranını 2022’de zaten değiştirmiş olan veya nötr oranı seçmiş olanlardır. Nitekim işverenine vergi durumunu bildirmemesine izin veren bu kişiselleştirilmemiş oran, zımni anlaşma ile devam eden bir seçenektir.

Yeni stopaj vergisi oranınızı nasıl bilebilirsiniz?

2021 ile 2022 arasında geliri önemli ölçüde değişen tüm mükellefler için stopaj oranını kendileri seçmek ilginç olabilir. Nitekim vergi idaresi sadece elindeki verileri dikkate alır ve bu nedenle hesaplamasını 2022 değil, 2021 gelirine göre yapar. İstihdam kaybı, istifa, transfer, terfi, önemli artış… tüm bunlar olayların, ödenecek gelir vergisi miktarı üzerinde gerçek bir etkisi olabilir ve bu nedenle, bu değişikliği vergi makamlarına bildirmek uygun olabilir.

Stopaj vergisi oranınızı öğrenmek için impots.gouv.fr web sitesindeki kişisel alanınıza gitmeniz yeterlidir. “Kesintilerimi kaynağında yönet” bölümü, ardından “Fiyatlarınıza bakın” bölümü, 1 Eylül’den itibaren geçerli olan ve Ağustos ayına ait maaş veya emeklilik maaşı ödenir ödenmez geçerli olabilecek yeni oran hakkında bilgi edinmenizi sağlar. bültenin yayın tarihine bağlı olarak.

Otomatik ödeme oranınızı kendiniz nasıl değiştirirsiniz?

Vergi makamları tarafından sağlanan yeni oran hanenin mevcut durumunu yansıtmıyorsa, “Gelirdeki artış veya azalıştan sonra güncelle” seçeneğine tıklayarak bunu değiştirmek mümkündür. O zaman 2022 yılı için kaynak miktarını tahmin etmek gerekiyor. Alınan gelir düzenli değilse yanıltıcı olabilen, ancak yine de gerçeğe mümkün olduğunca yakın durmayı mümkün kılan bir uygulama.

2021 yılı boyunca gelirdeki herhangi bir artışın vergi makamları tarafından stopaj vergisi oranının yeniden hesaplanmasıyla sonuçlandığını unutmayın. Öte yandan, yalnızca %10’dan fazla kaynaklardaki azalmalar oranın yeniden değerlendirilmesine yol açmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*