Google Street View, metaverse’in bir tadı mı?

Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından hayal edilen, 15. yılını kutlayan Street View, metaverse ve artırılmış gerçekliğe uyum sağlamak için özel olarak yapılmış gibi görünüyor.

Ancak, Google Haritalar haritalama hizmeti kullanıcılarının panoramik bir görünüm aracılığıyla bir cadde, yol veya patikada hareket etmelerine olanak tanıyan bu araç piyasaya sürüldüğünde sanal ve sürükleyici dünyalar alakalı değildi.

Facebook’un ana şirketi Meta gibi şirketler, avatarların çalışabileceği, oynayabileceği ve alışveriş yapabileceği dijital evrenler yaratmak için milyarlarca dolar yatırım yaparak, o zamandan beri teknolojide merkezi bir konu haline geldi.

Google’ın teknik program müdürü Steven Silverman, AFP’ye verdiği demeçte, “Larry Page bir kamera aldı ve arabasının camına astı,” dedi ve Kaliforniyalı grubun arabalar, bisikletler, sırt çantaları ve hatta kar motosikletleri için kameralar ürettiği garajı işaret etti. Dünyanın dört bir yanından 360 derecelik fotoğraflar.

“O (Page, editörün notu) o sırada meslektaşlarıyla konuşuyor ve ‘Bahse girerim bununla bir şeyler yapabilirim’ diyordu. Street View böyle doğdu” diye hatırlıyor Bay Silverman.

Google Haritalar başkan yardımcısı Miriam Daniel bir blog yazısında kısa süre önce Google, “dünyanın zengin bir dijital kopyasını” oluşturmak için Street View görüntülerini yapay zekayla birleştiren sürükleyici bir mod duyurdu. Deneyimler.

Kullanıcılar 3 boyutlu havadan görünümler sayesinde ilgi çekici yerleri (anıtlar, semtler, restoranlar) üzerlerinden drone gibi uçarak keşfedebilecekler.

Özellik bu yıl Los Angeles, New York, San Francisco, Tokyo ve Londra şehirleri için kullanıma sunulacak.

Daniel, “Mahalleyi ve Big Ben gibi yerlerin çarpıcı mimarisini yakından görmek için Westminster’in üzerinde neredeyse uçabilirsiniz” dedi.

– Meta veri deposuna eşlenir –

Google kameraları, Fuji Dağı, Büyük Kanyon Ulusal Parkı, Amazon yağmur ormanları ve Büyük Set Resifi gibi yerleri yakalayarak 100’den fazla ülke ve bölgede fotoğraf çekti.

Silverman, şehirdeki Mountain View kasabasındaki bir garajda saklanan bordo bir araca işaret ederek, “Bir kayak pistinden aşağı inmenin nasıl bir şey olduğunu bilmek istiyorsanız, o kızağın nereye gittiğini hayal edin,” diyor. Silikon Vadisi (Kaliforniya).

“Bu üç tekerlekli bisiklet gerçekten çok komik çünkü Stonehenge’in etrafından dolandı ve biz de onu Amazon’dan aşağı inen bir mavnaya koyduk” diye devam ediyor.

Bay Silverman ayrıca kuşbakışı bir görünüm elde etmek için Amazon yağmur ormanlarında bir çelik halat üzerine monte edilmiş bir sırt çantası kamera setini de sergiliyor.

Creative Strategies analisti Carolina Milanesi, Google’ın yıllar içinde biriktirdiği panoramik fotoğrafların metaverse’de faydalı olabileceğini söylüyor.

“Gerçek dünyanın dijital bir kopyası fikri, şüphesiz Google’ın yatırım yapacağı bir alandır” diye tahmin ediyor.

Bay Silverman için Street View, kullanıcılara on yıldan fazla bir süredir sanal bir deneyim sağlıyor ve görüntüleri doğal olarak sanal araçlar aracılığıyla dünyayı temsil etmeye yardımcı oluyor.

“İdeal olarak, gitmekte olduğumuz bu dünya olan meta evrende var olacağız”, diye onaylıyor.

Diğer birçok teknoloji şirketi, milyonlarca kullanıcının halihazırda mevcut olduğu sanal ve sürükleyici evrenler ağını tanımlayan kapsamlı bir terim olan meta veriye akın etti.

Facebook, bu stratejik dönüm noktasını işaretlemek için geçen yıl kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı ve Kuzey Amerika’nın yanı sıra Fransa ve İspanya’da bulunan sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds’ü geliştirdi.

Japon devi Sony ve Lego’nun ana şirketi, Nisan ayında gişe rekorları kıran Fortnite’ın arkasındaki video oyun stüdyosu Epic Games’e metaverse’de projeler geliştirmek için 2 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Başlangıçta Larry Page tarafından “çılgın bir fikir” olarak kabul edilen Sokak Görünümü, daha sürükleyici ve sezgisel bir sistemin temellerini atarken dünya hakkındaki en son bilgileri görselleştirmemize izin vererek haritalama çalışmalarımızda belirleyici bir araç haline geldi. harita,” dedi Google Haritalar ürün müdürü Ethan Russell, yakın tarihli bir blog gönderisinde.

gc/dho/vk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*