İngiliz ulaşım sendikası RMT’nin lideri Mick Lynch

Yayınlandı :

Britanya’da yaza, özellikle İngiliz ulaşımında bir dizi toplumsal hareket damgasını vurdu. Özellikle bir adam bu popüler seferberliğin yeniden canlanmasını temsil ediyor: İngiliz demiryolu birliği RMT’nin lideri Mick Lynch. Birkaç hafta içinde sosyal ağların sevgilisi ve gazetecilerin ve politikacıların, Muhafazakarların ve İşçi Partisi’nin kabusu haline geldi. Vesika.

“Ben Marksist değilim, sosyalistim ve sendikacıyım ve burada yaptığım işlerimizi, çalışma koşullarımızı ve maaşlarımızı doğrudan etkileyen ağır sanayi sorunlarıyla bir greve liderlik etmek”.

Birkaç hafta öncesine kadar hiç bilinmeyen, sakin bir ses ve yüksek bir fiille 60 yaşındaki demiryolu birliğinin lideri, ilk olarak medyadaki açık sözlülüğüyle fark edildi: ” Dürüst olmak gerekirse, röportajlarınızın seviyesi bu mu? » ve gazeteciler ve politikacılar da dahil olmak üzere muhataplarını çok İngiliz mizahı ve kendi kendisiyle alay ederek yerine koyma şekli: « Ve grevden başka bir fikriniz mi var? İstersen eski moda bir klişe fikrini atabilirim, çünkü iki yıldır müzakere ediyoruz, açıkçası fikirlerinize açığım. “.

Londra’daki Brunel Üniversitesi’nde medya profesörü olan Mike Wayne şunları söylüyor: Yeni başlayanlar için, sık sık TV kameralarının önünde sırıtıyor ve etkilenmemiş, bu da önemli çünkü medya onu her zaman tuzağa düşürmeye çalışıyor. En tuhaf varsayımları ortadan kaldırmakta ve gerçek sorunlara parmakla işaret etmekte çok iyidir, bu da onu günlük ekonomik güvensizlikle karşı karşıya kalan genel halk arasında çok popüler kılmaktadır. İnsanlar onun açık sözlülüğünü ve medyanın ve politikacıların artık bahsetmediği bir gerçeği uyandırma şeklini takdir ediyor. Sanki işçilerin sesiyle konuştu. »

İrlandalı göçmen bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Mick Lynch, Londra’nın batısındaki bir banliyöde, kendisinin bir gecekondu mahallesi olarak tanımladığı yerde dört kardeşle büyüdü. Ancak, onun hikayesi sefil olmaktan uzak.

Ona göre, işçi sınıfından olma gerçeği, herhangi bir damgalama veya aşağılama (empoze etmez) bize açıklaMarc Lenormand, Montpellier’deki Paul Valéry Üniversitesi’nde İngilizce çalışmaları ve İngiliz uygarlığı öğretim görevlisi… Onun için işçi sınıfının, çalışan ailelerin, işlevsiz aileler, sefalet içinde yaşayan aileler olarak bu temsiline karşı, sıkı sıkıya bağlı bir ailede mutlu bir çocukluk. O, hiç de öyle değil, bu onun işçi sınıfı kimliği değil, İrlanda göçmeninin işçi sınıflarının çocuğu olarak kimliği, bir şekilde nazikçe özgürleştireceği yoksulluk çeken bir kimlik değil. »

Elektrikçilik eğitimi alan genç Mick Lynch, inşaatta çalışmak için 16 yaşında okulu bıraktı. Daha sonra Eurostar’a katıldı, burada merdiveni tırmandı ve 2021’de genel sekreteri olduğu RMT demiryolu birliğinin bir şubesini kurdu.

Aslında, o, savaşçı bir birlik olan RMT’nin bir dizi genel sekreterinin parçasıdır. Bir anlamda sendikacılık geleneğinin devamı niteliğindedir. Fakat, gölge Marc Lenormand, aynı zamanda, şu anda İşçi Partisi ile ilgili olarak sendika örgütleri için bir tür özerklik iddiasında bulunan bir nesil sendika liderlerinin de parçasıdır. » Medya sahnesinden sendikacıların gölgede kalmasından sonra, ” Sendikacıların siyasete, medyaya ve hatta kültürel sahneye bu dönüşünde ilginç bir şey var. “, diye bitiriyor.

Sendika lideri, devrimci ya da işçilerin sözcüsü olduğunu iddia etmiyor” dedi. hayatta tek istediğim, dedi ki, bu biraz sosyalizm “.

Ayrıca okuyun : Birleşik Krallık’ta, kötüleşen kriz bağlamında enerji fiyatlarında yeni bir artış

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*