Joe Biden, Donald Trump ve destekçilerinin “aşırılıkçılığını” şiddetle kınıyor

ABD Başkanı Joe Biden, ara seçimlere iki ay kala Amerikan demokrasisinin beşiği Philadelphia’da Perşembe günü bir konuşma yaptı. Nadir bir şiddetle, eski Başkan Donald Trump’ın ve ülkenin kurumlarına tehdit olarak gördüğü destekçilerinin “aşırılıkçılığına” saldırdı.

Joe Biden1 Eylül Perşembe günü Donald Trump ve destekçilerinin “aşırılıkçılığını” kınadı ve onları, beşiği olan şehirde Amerikan demokrasisinin “temellerini” sarsmakla suçladı.

Philadelphia’da (doğuda) yaptığı konuşmada, “Donald Trump ve ‘MAGA Cumhuriyetçileri’ Cumhuriyetimizin temellerini tehdit eden bir aşırılığı temsil ediyor” dedi. Eski başkan ve onun “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” ideolojisine (“Amerika’yı Yeniden Büyük Yap”, Donald Trump’ın eski sloganı) abone olanlar “Anayasaya saygı göstermiyorlar. Hukukun üstünlüğüne inanmıyorlar. halkın iradesi”, “prime time” daki bu nadir konuşmada Demokrat cumhurbaşkanını dövdü.

Arkasında, gece gökyüzüne karşı tüm ışıklarıyla göze çarpan “Bağımsızlık Salonu”, Bağımsızlık Bildirgesi’nin ve Amerikan Anayasasının kabul edildiği kırmızı tuğlalı bir bina.

İlk başkan adayı toplantısını Philadelphia’da gerçekleştiren Demokrat, bulunduğu eyalet olan Pennsylvania’nın Kasım ayında yapılacak yasama seçimlerinin anahtarını elinde tutabileceğini de biliyor. Ve bu nedenle, görevinin geri kalanı.

Demokrat seçmenleri harekete geçirmek ve ikna etmek isteyen 79 yaşındaki cumhurbaşkanı, yine radikal sağın temsilcileri “öfkeyi alkışlıyor. Kaostan besleniyorlar. Gerçeğin ışığında değil yalanların gölgesinde yaşıyorlar” sloganları attı. kararsız.

“Yarı faşizm”

Joe Biden, kampanyası sırasında “Amerika’nın ruhu” için verilecek “savaş” nakaratını zaten söylemişti. Bu kıdemli politikacı bir kez seçildiğinde, bu “savaşın” seçilmiş iyi niyetli Muhafazakarlarla diyalog yoluyla ve orta sınıf lehine reformlar yoluyla yürütüleceğine bahse girmişti. Ancak uzlaşmanın büyük havası susturuldu.

Her olumlu anket, yakın zamanda Donald Trump destekçilerini bir “yarı-faşizm” ideolojisine bağlı kalmakla suçlayan Joe Biden’ı bırakmaya teşvik ediyor. Bu terim, başkanı bölünmeleri körüklemekle suçlayan muhafazakar kampı öfkelendirdi. Temsilciler Meclisi’nin prestijli liderliğine imrenen seçilmiş Cumhuriyetçi bir yetkili olan Kevin McCarthy, Perşembe günü Joe Biden’ı “on milyonlarca çalışkan, yasalara uyan Amerikalıyı” şeytanlaştırmakla suçladı.

anketler

Wall Street Journal tarafından Perşembe günü yayınlanan bir ankete göre, bugün ara dönem yasama seçimleri yapılsaydı, seçmenlerin %47’si Demokrat, %44’ü Cumhuriyetçi oy verecekti. Sağ, Mart ayında hala 5 puan öndeydi. Demokratlar, bu seçim sırasında Temsilciler Meclisi’nin tamamını ve Senato’nun üçte birini yenileyen ve geleneksel olarak Beyaz Saray’da temsil edilen partinin aleyhine olan bir başarı hayal etmeye başlarlar.

Kamuoyu yoklamaları yanılmaz değildir ve Amerikan siyasi yaşamında iki ay sonsuzluktur. Ancak siyasi tartışmalar yaz başından beri değişti. Enflasyon azaldı, Joe Biden bir dizi reformu onayladı ve El Kaide liderinin ölümünü açıkladı. Cumhuriyetçilerin saldırılarını körelten iki açıdan: satın alma gücünü savunmak ve Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadar seçilmiş en yaşlı başkanın becerileri.

Joe Biden liderliğindeki Demokratlar, kürtaj hakkının ve toplumun başarılarının savunulması ve demokrasinin savunulması konusundaki tartışmayı ilerletmek istiyor. Perşembe günü, Beyaz Saray’a yeniden seçilirse, 6 Ocak 2021’de Capitol’ün tüm saldırganlarını affetmeyi planladığını söyleyen Donald Trump’ın gözünde.

Temsilciler Meclisi’ni elinde tutmanın zor olacağı Demokrat Parti, Senato’daki çoğunluğunu korumayı umuyor. Bu da Pensilvanya’yı kazanmak demektir. Joe Biden zaten Salı günü oradaydı ve Pazartesi günü oraya dönecek. Donald Trump Cumartesi günü orada olacak.

AFP ile

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*