Lindt, Danone veya Kiri, “İleri soruşturma”da “shrinkflasyon”la suçlandı

1 Eylül Perşembe günü derginin bir sayısında

Tom Werner/Getty Images 1 Eylül Perşembe günü, “Complément d’Enquête” dergisinin bir sayısında, STK Foodwatch, belirli markaların, tüketiciyi bilgilendirmeden fiyatları sınırlamak için bazı ürünlerinin kalitesini veya miktarını azaltan uygulamalarını kınıyor. .

Tom Werner/Getty Images

1 Eylül Perşembe günü, “Complément d’Enquête” dergisinin bir sayısında, STK Foodwatch, belirli markaların, tüketiciyi bilgilendirmeden fiyatları sınırlamak için bazı ürünlerinin kalitesini veya miktarını azaltan uygulamalarını kınıyor. .

TÜKETİM – Kutuda daha az çikolata veya dondurmada süt. Raflardaki fiyatları çok fazla artırmamak ve müşterileri korkutup kaçırmamak için cüzdanları için endişeleniyorlar çünkü şişirmeBazı üreticiler, ürünlerinin miktarını, hatta kalitesini ihtiyatlı bir şekilde düşürüyor, 1 Eylül Perşembe günü Foodwatch birliğini kınadı.

Orası ” büzülme (İngilizce fiilden çekmekAğırlıklarını azaltarak ürün fiyat artışlarını gizlemekten oluşan shrink), “ tarım-gıda sektöründe şeffaflık kampanyaları “.

“İleri Soruşturma”daki Açıklamalar

Bu perşembe akşamı France 2’de yayınlanan “Complément d’Enquête” programında, Foodwatch böylece altı markanın yerini saptadı ” son yıllarda amiral gemisi ürünlerinin boyutunu değiştirenler “.

Lindt’s Pyrenean sütlü çikolata kutuları, 30’dan 24’e altı ısırık azaltıldı ve toplam ağırlığı %20 oranında azalttı. Carrefour distribütöründe kaydedilen kilo fiyatı 2020’den bu yana %30 artarken, kutu fiyatındaki artış %4 ile sınırlı kaldı…

Danone’nin sahibi olduğu Salvetat, 2020’de su şişelerinin boyutunu 1,25 litreden 1,15 litreye indirdi. Sonunda, şişenin fiyatı biraz artarken (+%5) litre fiyatı yüzde 15 arttı. Intermarche. Ve Foodwatch, ifadenin ” Güney halkı gibi cömert format etiketten kayboldu.

Bunu haklı çıkarmak için Lindt France şöyle açıklıyor: ” kilogram başına fiyat, (onun) operasyonlarının oynaklığını ve artan maliyetlerini yansıtacak şekilde arttı “, Foodwatch’a gönderilen ve AFP’nin danıştığı bir mektuba göre.

Yükselen fiyatların sonucu

Endüstriyel üretim maliyetleri (enerji, nakliye, paketleme), örneğin kakao gibi tarımsal hammaddelerin maliyetleri gibi arttı.

Fiyatlarla ilgili olarak, bazıları süpermarketlerde atıyor: “ Sadece distribütörün uygulamakta serbest olduğu bir satış fiyatı önerebiliriz. “, Danone Fransa’nın tüketici hizmetini yazıyor. Ancak ambalaj üzerindeki bilgiler kendilerine aittir.

Enflasyonun yüksek olduğu bu dönemde süpermarket müşterileri, gösterilen fiyatlara karşı çok hassastır ve müşterinin rekabete yönelme riski altında fiyatları çok fazla artırmak tehlikeli olabilir. Miktarları azaltmak, kalmayı mümkün kılar rekabetçi Kısa süre önce, fon yöneticisi Mirabaud olan finansal analist John Plassard, marjları korurken yorum yaptı. Ona göre, süpermarketlerde satılan gıda ürünlerinin yaklaşık %2’si ” büzülme », Tahıllar ve çikolatalar önde.

Tüketiciyi yanıltmamak için ürünün ağırlığının ambalaj üzerinde açıkça belirtilmesi şartıyla bu tamamen yasal bir uygulamadır. “, diye açıklıyor Kramer Levin’de tüketici hukuku konusunda uzmanlaşmış avukat Guillaume Forbin. Foodwatch hala pişman” opaklık ve bir dilekçe yoluyla tüketici bilgilerinde daha iyi şeffaflık çağrısında bulunur.

Ayrıca kalite düşüşü

“Shrinkflasyon” Fransa ile sınırlı değildir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki TikTok sosyal ağının birçok kullanıcısı, aynı kapta daha fazla vakum paketleme eğilimini saptadı.

John Plassard, çalışmasında başka bir fenomene de parmak basıyor, ” ucuz enflasyon ” (İngilizceden ucuz, ucuz). Bu oluşmaktadır ” belirli ürünleri veya yiyecekleri daha ucuz ikamelerle değiştirin (gıda veya değil) “. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dondurma haline gelen örneğini veriyor. dondurulmuş tatlı “, çünkü ” o kadar çok süt ürününden arındırıldı (…) artık yasal olarak dondurma denilemez “.

eğer yapabilirse görüntü sorunu oluşturmak “, olduğu durumda “ ambalaj üzerindeki bileşenlerin listesi değiştirildi “, orada da yasa dışı bir şey yok, diyor Guillaume Forbin. Hukuka saygı duymayan herkes çok sıkı tüketim “çok yüksek para cezaları” ile karşı karşıyadır.

Başka bir süreç: tüketici uzmanı Olivier Dauvers, blogunda, boyutu 400’den 415 grama yükselen dev Nestlé’den bir kutu bebek maması örneğine işaret ediyor. Önceki modelden çok daha pahalıya satılıyor (kilo fiyatının +%23’ü). Ancak hap, şimdi ” içeren bir karışım sunan yeni ambalaj sayesinde geçer. 5 tahıl », sözde daha kaliteli bir ürün.

Ayrıca bkz. HuffPost : Japonya’da bu penguenler balıklarının kalitesini düşürmeyi reddediyor

Üçüncü şahıslardan gelen içerikle ilişkili tanımlama bilgilerini reddettiğiniz için bu içeriği görüntüleyemezsiniz. Bu içeriği görüntülemek isterseniz, seçimlerini değiştir.

Ayrıca okuyun

Enflasyon 1985’ten beri ilk kez bir yılda %5’i aştı

Enflasyonla karşı karşıya kalan Birleşik Krallık’ta benzeri görülmemiş bir grev hareketi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*