Lola Quivoron, “Bilmediklerimizden korkmaya ve onu damgalamaya meyilliyiz”, diye pişmanlık duyuyor

saat Cannes Film Festivali Lola Quivoron ile bir sansasyon yarattı Rodeo (kasıtlı olarak aksan olmadan yazılmıştır), önümüzdeki Çarşamba sinemalarda gösterime girecek olan ilk filmi. Kendisini çapraz bitümün ortasında empoze etmeye çalışan Julia’nın (Julie Ledru) hikayesi, başkanlığındaki Belirli Bir Bakış bölümünün jürisinden bir söz almıştı. Valeria Golino.

Ancak film aynı zamanda yönetmen tarafından kendisine verilen bir röportajın ardından şiddetli bir tartışmaya da konu oldu. Konbini sırasında meydana gelen kazalarda polisi suçladığı kentsel rodeolar. Lola Quivoron, yayınlanan bir metinde kendini ifade etti. Parisli geçen Temmuz’da sözlerinin bağlamdan çıkarıldığını açıklamak için. İçin 20 dakika33 yaşındaki film yapımcısı, bu yaz dikkatini çeken bir konuya ve filmini saran tutkuya, hareketli, sürükleyici ve zekice sahnelenmiş bir kadın portresine bakıyor.

Çapraz bitümü kentsel rodeodan ayırt ediyorsunuz, ama fark nedir?

Bunlar iki farklı şey. Filmimde asla kentsel rodeo göstermem. Öte yandan çapraz bitüm benim kurgumun arka planını oluşturuyor. Bu ifade, asfaltta motokros ve dörtlü pilotluk yapmaktan, ön tekerleği kaldırarak çok teknik ve çok virtüöz akrobatik figürler yapmaktan oluşan tutkuyu ifade eder. Şehirlerde yaşanan ve gazetecilerin “kentsel rodeo” dediği izole, bilinçsiz ve tehlikeli bir uygulamayla hiçbir ilgisi yoktur. Çapraz bitüm meraklıları, trafiğin olmadığı, yaya geçidi olmayan yollarda, yerleşim alanlarının dışında, genellikle kırsalın ortasında veya bir sanayi bölgesinde eğitim alırlar. Aynı zamanda, güçlü bir grup ruhu, karşılıklı yardımlaşma, çok belirgin kodlar, büyük bir teknik ile oldukça ailevi bir evrendir. Pek çok meraklı, asfalt cross’u gelişmeye mahkum mekanik bir spor olarak görüyor.

Çapraz bitüm ortamına nasıl entegre oldunuz?

Cross bitümü 2015 yılında internette videolarıyla keşfettim. Kirli Riderz Mürettebatı (Fransa’daki en önemli binici derneği), ben hala La Fémis’te öğrenciyken. Onlarla antrenman sahasına buluşmaya gittim. Epinay-sur-Seine’de (93) ergenliğimde gözlemlediğim bu fenomeni bana hatırlatan motorların gürültüsü kadar bisikletçilerin akrobasilerine de hayran kaldım. bu Kirli Riderz Mürettebatı bana çok sıcak bir karşılama verdi, filmimin kahramanı Julia’nın bu topluluk içindeki zorlu yolculuğuyla hiçbir ilgisi yoktu. Bu çok kodlanmış ve çok ritüelleşmiş dünyada kendimi hemen evimde hissettim. Tutku çok bulaşıcıdır ve adrenalin bağımlılık yapar. Trans düzeninin inanılmaz hislerini yaşıyoruz. Bunlar Julia’nın filmimde yaşadığı çok güçlü duygular. Rodeo hız, güç, özgürlük arzusunu anlatıyor.

Kahramanınız Julia’ya yakın mısınız?

Ben o değilim ve o ben değilim. Ama onun gibi ben de standartlaştırılmış temsillerle, cinsiyet atamalarıyla özdeşleşmiyorum. İkisi arasındayım ve bu benim dünya görüşümü etkiliyor. Instagram’da keşfedilen Julie Ledru ile görüşme belirleyici oldu. Yalnızlığı, içsel öfkesi ve aile arayışı beni bunalttı. Kişiliği, yüzü şiddetle parçalanabilecek güçlü bir kadın olan Julia’yı hayata geçirmeme yardımcı oldu. Determinizmin, sosyal diktaların ve yanlış yerleştirilmiş fantezilerin hüküm sürdüğü bir toplumda bir kadın bedenine sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu göstermek istedim. Julia, Julie Ledru’nun anladığı ve somutlaştırdığı bu arzudan doğdu.

Filminizin bir belgesel mesleği var mı?

Mezuniyet kısa filmimden farklı olarak, filmin tamamen kurgu olduğunu, çok iyi yazılmış olduğunu söylemekte ısrar ediyorum. Uzakta, Baltimorehangi bu ortamı natüralist bir şekilde gösterdi. Rodeo daha çok, kasıtlı olarak psikolojiden yoksun bir aksiyon filmi gibidir. Topluluğu bir bütün olarak temsil etmeyen kahramanımın etrafında toplanıyor. Karakterimin açıklamayı reddettiğim hareketlerini yargılamak için izleyicilere büyük bir özgürlük bırakıyorum. Bu işi yapmak halkın elindedir. Tepkiler de büyüleyici. 15 ila 25 yaş arasındaki birçok genç kız, dizide Emma Peel ile onların yaşlarında yaptığım gibi, Julia ile özdeşleşiyor Melon şapka ve deri çizmeler. Bazı yaşlı beylerin tepkileri, hala eski bir algı sistemine takılıp kaldıkları için biraz farklıdır. Rodeo asla bir araya gelmemiş sosyolojik grupları iletişim kurar. Sinemanın gücü budur.

Çapraz bitüm neden bu kadar kötü kabul ediliyor?

Bilmediğimiz şeylerden korkmaya ve onu damgalamaya meyilliyiz. Bu durum için de geçerliydi Rodeo : ön gösterimlerin halkı, bunun hayal ettiklerinden çok farklı olduğunu ve onu çevreleyen polemiğin haksız olduğunu görünce şaşırmam için sık sık bana güveniyor. Bir kez daha, takıldığım biniciler saygınlık ve meşruiyet arıyorlar. Disiplinlerini yasal bir çerçevede uygulamak isterler. bu Kirli Riderz Mürettebatı ayrıca Paris’in 13. bölgesinde iki tekerlek için bir tamir atölyesi açtılar ve filme katıldılar. Paylaşmayı ve aktarmayı hayal ederler.

Bu uygulamaların tehlikeleri hakkındaki önyargılar nasıl değiştirilebilir?

Beynimizin belirli medya ve internette gördüklerimiz tarafından tüketilmesine izin vermemeli ve bilgilendirmeliyiz. Bu gençlerin durumunu da değiştirmeliyiz. Baskı tek çözüm olamaz. Eğitim ve önleme esastır ve belki de toplu konutlardaki tıkanıklığı gidererek kazaları sınırlayacak yasal yolların oluşturulmasıdır. Bu, 1979’da Tremblay-en-Fransa’da (93) yapıldı. Devre Carole Paris’ten yirmi dakika. Rungis’te ve Paris çevre yolunda vahşi koşular yapan bisikletçiler, kendilerine ayrılmış bir yer olduğunu göstermişlerdi ve kamu yetkilileri kazaları sınırlayan davalarını onlara verdi. Sorun yeni değil. Ülkeler arası tutkulu bu genç insanlarla tanışmak, onları kolektif ve yurttaş tartışmasına dahil etmek zorundasınız. Vaulx-en-Velin (69) belediye başkanı Hélène Geoffroy, 2020’de kasabasında meydana gelen dramatik bir kazadan bu yana önleme ve özel alanlar yaratmaya girişmeyi hedefliyor.

Tartışma deneyiminden ne öğrendiniz?

Cannes’da, Rodeo çeşitli gazetelerin ideolojik konumlandırmasının ötesine geçen olumlu medya kapsamından yararlandı. Konbini Şiddet içeren bir alıntıyı vurgulamak için sözlerimi kesti. Kendimi atmaya çalışmıyorum, sorumluluklar paylaşılıyor. Yorumlarımın rahatsız edici olabileceğini anlıyorum. Genç bir film yapımcısı olduğunuzda, bir sorumluluğunuz olduğunu ve bu nedenle sözünüzü tutmanız gerektiğini öğrendim, çünkü söylenen her şey dolayımlanabilir ve istismar edilebilir. Sözleriniz manipüle edildiğinde tartışma hızla tek taraflı olma eğilimindedir. Bu yüzden dikkatli oldum. Dengemi bozmamaya dikkat edeceğim.

Bugün filminizi “Rodeo” olarak adlandırdığınız için pişman mısınız?

Filmimin konusu kentsel rodeo değil ama kategorik olarak kendimi sansürlemeyi reddediyorum. Filmin adı neredeyse Barınak Neresi levha kahramanın çapraz bitümün ortasında bulduğu sığınağa ve onu yiyip bitiren öfkesine atıfta bulunarak. Fakat RodeoAmerikan tarzında aksansız yazılmış, bu sürükleyici anlatıya daha çok karşılık gelen harekette daha akıcı görünüyordu. Rodeo, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kovboylar gibi ve Julia’nın bisikletinin gidonunda yaptığı gibi sekiz saniye eyerde kalmaktan ibarettir. Her taraftan taciz edilirken rotasında kalmaya çalışıyor. Nasıl hissettiğini anlıyorum. Rodeo bir kadın tarafından yazılmış ve bir milyon avroluk küçük bir bütçeyle yirmi dokuz günde üretilmiş bir kadın portresi. ekonomisi olmadığını söylemek yeterlidir. hızlı ve Öfkeline de deli Max !

Bu ortamın bilinmesi sizin için neden bu kadar önemliydi?

Sinema, medya ve sosyal ağların şiddet içeren ilişkisine girmeden, önyargıları yıkmak, başka bir dünya görmek ve onu anlamaya çalışmak için var. Bu anlamda, etrafta daha fazla tartışma var Rodeo, filmimi daha çok var etmek istiyorum. Bir bağlantı oluşturmak için filmler yapıyorum. Seyirciyi bu karşılaşma etrafında, filmimin duygusu etrafında, bu destansı hikaye etrafında bir araya getirmek istiyorum. Filmimin asıl konusu hakkında konuşmamızı istiyorum: bu ateşli ve akkor halindeki kahramanın yolculuğu. Tartışmanın açık ve verimli geçmesini ve sinemanın gücüne gölge düşürmemesini umuyorum.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*