Önümüzdeki aylarda fiyatı patlayacak en iyi 11 şey

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’nin Ağustos ayı sonunda yaptığı açıklamalara göre: “2023 başlamadan enflasyon cephesinde bir iyileşme beklememeliyiz”. Bu söyleniyor. Söz konusu enflasyon, süpermarketlerde şu anki %7’den yılsonunda %10’a çıkabilir. INSEE ise yıl sonunda enflasyonda %6,8’lik net bir toparlanma öngörüyor. İkincisinin 1985’ten bu yana yaşanan en yüksek seviye olduğunu bildiğinizde, tabii ki… Çıldırıyoruz. Bu yıl size normalden çok daha pahalıya mal olabilecek öğelere kısa bir genel bakış.

1. makarna

Mücadele eden öğrencilerin en sevdiği yemek, birkaç ay önce olduğu kadar ucuz değil. Bu yıl, makarna zaten %18’den fazla enflasyon yaşadı ve daha iyi olmayacak. Reuters’e göre, bu ürünlerin yıl sonuna kadar tükenmesi muhtemel. Bu kıtlık aşamasına ulaşmadan önce fiyatlar fırlayacak.

2. Baget

Genel olarak, tüm doğrudan (makarna, un, bisküvi) ve dolaylı (kümes hayvanları ve domuz eti) tahıl bazlı ürünler yüksek enflasyondan muzdariptir. Hammadde maliyetlerindeki patlamaya enerji ve ambalaj maliyetlerini de eklersek, tabii ki… Üretim maliyetleri patlıyor ve kasada hissediliyor. Ortalama olarak, bir baget fiyatı bir yılda %4,5 artarak ortalama 0,89 €’dan 0,93 €’ya çıktı. Bu küçük artışlar yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Bu, müşterileri kaçırmamak için marjlarını azaltmak zorunda kalan fırıncılar için bir darbedir. İndirimdeki ürünlerindeki fiyat artışlarını gerçekten ertelerlerse, o zaman bagetiniz size %30 daha pahalıya veya… 1,30€’ya mal olabilir. Fransa’daki tüm fırıncılara kucak dolusu cesaret ve sevgiler.

(Kaynak)

3. Et

Aynı durum, %24,5’lik bir sıçrama yaşayan et, kümes hayvanları ve şarküteri için de geçerli. Evet, çok büyük. Parisli bir lokantacı, Le Parisien’de bir bifteğin fiyatını 5 avro artırmaya zorlandığını açıkladı. Ördek de tüm çiftlikleri yok eden Kuş Gribi salgınından sonra fiyatlarının arttığını görüyor. Noel kaz ciğeri bu yıl sana iki kol, yarım bacağa ve ruhun yarısına mal olabilir.

4. Yağ

Petrol fiyatı tarafında zaten %15,7 artış var. Ayçiçek yağı için, Ukrayna ve Rusya normalde dünya ihracatının %80’ini sağlıyor. Şu anda biraz gergin olduğunu söylemek yeterli. Bu yazın kuraklığı ve sıcak havası zeytinyağına yardımcı olmayacak. Ağırlıklı olarak İspanya’da üretilen ülkenin tarım bakanlığı herhangi bir tahmini açıklamayı reddediyor, ancak The Guardian için bir analist, bir sonraki hasatta üretimin dörtte biri ile üçte biri arasında kayıp olacağını tahmin ediyor. Hazır olun, ödeme bize (çok) çok zarar verecek. Sınırın diğer tarafında fiyatlar çoktan yükseldi.

5. Süt

Bir tuğla süt, kriz öncesine göre şimdiden %4,5 daha pahalıya mal oldu. Ulusal Profesyoneller Arası Süt Ürünleri Ekonomisi Merkezi’nin ekonomi direktörüne göre, bu artışlar bir süre daha devam edecek. Isı dalgaları ve kuraklıklar birbirini takip eder ve ineklerin yiyecek taze otları gitgide daha az olur. Kaçınılmaz olarak, tüm süt ürünleri etkilenir. Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında yoğurt %4,5, tereyağı %9,8 ve peynir %5,2 arttı.

6. Köpüklü su

Terasta bir Perrier’in fiyatı zaten çok kötü, ama inanın daha da kötüleşebilir… Yeterli CO2 yokluğunda, bazı şirketler maden suyu üretimini askıya almak zorunda kaldı. Gazın fiyatı yükselmeye devam ederse (ve büyük olasılıkla) ve CO2 stokları tükenirse, ürün kıt bir meta haline gelebilir. Her şeyde olduğu gibi, arz talepten çok daha düşük olduğunda fiyatlar yükselir. RIP küçük Perrier Yemekten sonra enerji verin.

7. Kahve

Bu sefer, herhangi bir jeopolitik çatışmayla ilgisi yok. Asıl sorun basitçe iklim değişikliğidir. Bazıları kuraklıkları, selleri, don olaylarını tanımlamak için “ısı enflasyonu”ndan bahseder… Ve ekinleri tehlikeye atabilecek her şey hakkında. Kanada’daki kuraklık nedeniyle hardal kıtlığından sonra, Brezilya mahsulünün yaklaşık %30’u don veya sel nedeniyle yok olan kahveye yer açın. Flaş haber: Gezegen kötü durumda ve bu tür bir fenomen tekrar tekrar olabilir. Espressonuzun fiyatının düzenli olarak tüm puanları aldığını görmeye hazır olun.

8. Ahşabın fiyatı

Elektriğin fiyatındaki artışla karşı karşıya kalanlar (buna geri döneceğiz), bireyler yakacak oduna koşuyor. Sonuç: Ağustos ayı zar zor biterken fiyatlar şimdiden patlıyor. Örneğin Gironde’de odun peletlerinin fiyatı şimdiden %100 arttı. Kendi adına, “klasik” olarak adlandırılan ahşap, şimdiden %20 oranında arttı. Cesaret, kış sert olacağa benziyor.

Özel yakacak odun için acele, enflasyon ve enerji fiyatlarındaki artış karşısında teyit edilir ve bu da, bu ısıtma modunun fiyatlarında bir patlamaya yol açar.

tarafından gönderildi Fransa 3 Yeni Akitanya Biz 25 Ağustos 2022 Perşembe

9. Elektrik

Az önce bahsetmiştik, en büyük güncel enflasyonlardan biri elektrikle ilgili. Ocak 2023’e kadar, geçen yıl aynı dönemde toptan pazarlarda 85 avroya kıyasla megavat saat (MWh) başına 1000 avrodan fazlaya mal olması gerekiyor. Hükümet elektrik satışı için düzenlenmiş fiyatlardaki artışı sınırlamak için çeşitli önlemler aldığından, faturalarda artış şu an için sadece makul bir şekilde hissediliyor. Bugün, algılanan artış, başlangıçta açıklanan %20’ye kıyasla ortalama %4’tür. Geçenlerde Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransızları şu sözlerle rahatlatmaya çalıştı: “2022 yılı sonuna kadar %4’lük üst sınır korunacak, 2023’te bu üst sınıra ulaşılmayacak, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın dile getirdiği artışlar artışları kontrol altına alacak.“. Öte yandan, “içerdiği bu artışların” oranı hakkında daha fazla bilgimiz yok. Yine de Bakan’a göre, hiçbir senaryo “Fransa’da çift haneli enflasyon” öngörmüyor, ancak 2023’ün başlangıcından önce bunda bir iyileşme beklememeliyiz.

Zaten gergin olan durum düzelmiyor. Fransa’da şu anda, EDF’nin 56 nükleer reaktöründen yalnızca 24’ü, esas olarak bir korozyon sorunu nedeniyle çalışıyor. Sonuç: Fransa’nın elektrik üretimi tarihsel olarak düşük bir seviyede.

Fransızlar şu anda yıl sonuna kadar yürürlükte olan tarife kalkanı ile korunmaktadır. Ama sonra ?

tarafından gönderildi Parisli Biz 28 Ağustos 2022 Pazar

10. Gaz

Gaz için, fiyatı şu anda megawatt/saat başına 300 Euro’yu aşsa bile, kendini konumlandırmak zordur. Yine de Bruno Le Maire’e göre, “Her şey Vladimir Putin’in gaz konusundaki kararlarına bağlı olacak. AB ve avro bölgesi için gazı kesmeye karar verirse, büyüme üzerindeki etkisini yalnızca Fransa için GSYİH’nın yarım noktasında değerlendiririz. » Şu anda, gaz fiyatları donmuş durumda ve artmıyor. Bu dondurma olmasaydı, Düzenlenmiş Satış Tarifesi (TRV) vergi dahil %26,8 (yani bir yılda %105,10 artış) artacaktı. Fiyat dondurması 2022’nin sonuna kadar devam edecek. Ya sonra? Parmaklar çapraz, böylece kıçını çok sıkmana gerek kalmaz.

11. Geçiş ücreti

Bu kez, Temmuz sonunda JDD’nin sütunlarında konuyla ilgili konuşan Ulaştırma Bakanı Clément Beaune oldu. Kendi sözleriyle, “Önümüzdeki Şubat ayında %7 veya %8 oranında bir artış olması düşünülemez. Öte yandan, otoyol şirketlerini Devlete bağlayan sözleşmenin “enflasyon dikkate alınarak yıllık geçiş ücretlerinin yeniden değerlenmesi için bir formül” içerdiğini belirtmek önemlidir. Şubat 2022’de artış %2 ise, Şubat 2023’te %4 veya %5 olması şaşırtıcı olmaz. Le Figaro daha fazlasını öğrenmeye çalıştı ve otoyol şirketleri cevap vermeyi reddetti, diyelim ki bu bizi rahatlatmak değil.

Hükümet, sürücülerin faturasını çok fazla artırmaktan kaçınmaları için otoyol şirketlerine baskı yapmaya başladı bile.

tarafından gönderildi Le Figaro Biz 5 Ağustos 2022 Cuma

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*