“reflasyon”, enflasyonu düşürmek için miktarları azaltmayı amaçlayan bu plan

Süpermarketlerde satılan çikolataların kutularında daha az ısırık, restoranların tabaklarında daha küçük porsiyonlar, fırınlarda daha küçük bagetler veya sandviçler… redflasyon (indirgeme ve enflasyon terimlerini birleştiren bir terim) veya ” büzülme İngilizce’de (“küçültmek”, küçültmek fiilinden gelir), ani fiyatlardan kaçınmak için sabit veya hatta biraz artan satış fiyatını korurken miktarları azaltmaktan oluşan belirli üreticiler ve lokantacılar tarafından uygulamaya konulan sağduyulu bir plan arttırır ve müşterileri uzaklaştırır. Profesyonellerin, marjları azaltmadan enflasyona rağmen rekabetçi kalmalarının bir yolu. İlk kez 1987 yılında Birleşik Krallık’ta gözlemlenen teknik, son aylarda yükselen fiyatlar ile dünya çapında güçlü bir geri dönüş yapıyor.

Küresel bir fenomen

Kaynağını sanayicilerin, restoranların veya diğer fırınların (enerji, nakliye, paketleme) ve tarımsal hammaddelerin üretim maliyetlerinin patlamasında bulur. Örneğin Fransız lokantacılar, Food Service Vision firmasına göre, CHD (Ev Dışı Tüketim) distribütörleri tarafından uygulanan fiyatların 2022’nin ikinci yarısı için ortalama %13 arttığını gördüler. sığır eti gibi bazı gıda ürünleri. (+28.2%) veya hardal (+23.9%). Ayrıca 1 Nisan 2022’den bu yana ortalama %16,3 oranında ücret artışı var. Ancak ” büzülme » büyüyen menü fiyat artışlarını engellemedi. Bir Yemek Hizmeti Vizyonu ve Ulusal Bağımsız Oteller ve Restoranlar Grubu anketine göre, yemek hizmeti uzmanlarının %40’ı da Ocak 2022’den bu yana fiyatlarını artırdığını iddia ediyor.

Plakalardaki azaltılmış kısımlar fenomeni Atlantik boyunca da bulunur. Yelp sitesinin Temmuz 2022’de yayınladığı bir araştırmaya göre yemek, özellikle fast food olmak üzere bu olgudan en çok etkilenen sektörlerden biri. Çalışma, ağırlıklı olarak restoranların hizmet verdiğini gösteriyor ” uygun fiyatlı yiyecek Bu yöntemi en çok kim kullanıyor? Fast food, pizzacılar, Çin ve İtalyan restoranları yemeklerinin porsiyonlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Daha çok hamburger, patates kızartması gibi olmazsa olmazları çiğ ürünlerin montajında ​​çalışan fast food, dana eti ve yağ fiyatlarının artmasıyla daha da zorlanacak. Günlük spesiyallerini adapte edebilecek sofra ikramı ile aynı esnekliğe sahip değildir. »Danışmanlık firması Food Service Vision’ın müdür yardımcısı Florence Berger, en son Stratejik İncelemelerinde açıklıyor.

Burger King ve Domino’s Pizza gibi bazı fast food zincirleri, Ocak 2022’den itibaren enflasyon karşısında porsiyonları azaltmak istediklerini açıklarken, Fransa’daki kebap işletmeleri ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dev McDonald’s gibi diğerleri fiyatlarını artırmayı tercih etti. Amerika Birleşik Devletleri (yıl başında %2,7’lik grup fiyatı artışı).

Aşılmaması gereken bir sınır

Fiyatlar yükselmeyebilir, ancak müşteriler yine de şikayet eder. Yelp’in araştırması, giderek artan sayıda tüketicinin bu ünlü ” büzülme “. Yine de geçilmemesi gereken bir eşik olmaz mı? Gerçekten de fiyatı değiştirmeden porsiyonları azaltmak, etiği tartışmalı bir uygulamadır. Müşteriye zarar verebilir ve aynı zamanda da düşüşe neden olabilir. Ancak son yıllarda restoranlarda servis edilen porsiyonların çok büyük olduğu konusunda bazıları hemfikir.Sao Paulo Araştırma Vakfı), oturmalı restoranlarda servis edilen en popüler mezelerin %94’ünün kalorilerinin çok yüksek olduğunu ve obezite ile mücadeleye yönelik halk sağlığı önerilerini aştığını gösterdi. Bu nedenle, porsiyonların azaltılması bu sorunla değil, aynı zamanda gıda israfıyla da mücadeleye yardımcı olabilir.

Her halükarda, uygulama belirli derneklerin, özellikle de yemek saatikim “tarım-gıda sektöründe şeffaflık için mücadele ediyor”. Perşembe akşamı France 2’de yayınlanan “Complément d’Enquête” programında, yemek saati pimler altı marka “son yıllarda amiral gemisi ürünlerinin boyutunu değiştirenler”. Böylece, Lindt’s Pyrenean sütlü çikolata kutuları, 30’dan 24’e altı ısırık azaltılmış ve toplam ağırlığı %20 oranında azaltılmıştır. Carrefour distribütöründe kaydedilen kilo fiyatı 2020’den bu yana %30 artarken, kutu fiyatındaki artış %4 ile sınırlı… Danone’ye ait Salvetat, şişelerinin boyutunu küçülttü. 2020’de su 1,25 litreden 1,15 litreye çıktı. Sonunda, Intermarché’de şişe fiyatı biraz artarken (+%5) litre fiyatı ise %15 arttı. yemek saati “Güney halkı gibi cömert format” ifadesinin etiketten kaldırıldığına dikkat çekiyor.

Bunu haklı çıkarmak için Lindt France şöyle açıklıyor: “Operasyonlarının oynaklığını ve artan maliyetlerini yansıtan kilogram başına fiyat arttı”adresine gönderilen bir mektuba göre yemek saati ve AFP tarafından istişare edildi.

Fiyatlarla ilgili olarak, bazıları süpermarketlerde atıyor: “Biz sadece distribütörün uygulayıp uygulamamakta serbest olduğu bir satış fiyatı önerebiliriz”, Danone Fransa’nın tüketici hizmetini yazıyor. Ancak ambalaj üzerindeki bilgiler kendilerine aittir. Miktarların azaltılması “Tüketiciyi yanıltmamak için ürünün ağırlığının ambalaj üzerinde açıkça belirtilmesi kaydıyla tamamen yasal bir uygulamadır”Kramer Levin’de tüketici hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Guillaume Forbin’i açıklıyor.

Fon yöneticisi Mirabaud’un finansal analisti John Plassard’a göre, süpermarketlerde satılan gıda ürünlerinin yaklaşık %2’si bu durumdan etkilenebilir. “shrinkflasyon”, tahıl gevrekleri ve çikolatalar önde. Analist ayrıca parmağını başka bir fenomene koyar: “hile” (İngilizceden “ucuz”, ucuz). Bu oluşmaktadır “belirli ürünleri veya yiyecekleri daha ucuz ikamelerle değiştirin (gıda veya değil)”. Amerika Birleşik Devletleri’nde “dondurulmuş tatlı” haline gelen bir dondurma örneğini veriyor, çünkü “O kadar çok süt ürünü çıkarıldı ki (…) artık yasal olarak dondurma denilemez”.

eğer yapabilirse “görüntü sorunu oluşturmak”durumda “ambalajdaki içerik listesi değiştirildi”, orada da yasadışı bir şey yok, diyor Guillaume Forbin. “Çok katı” tüketici yasasına uymayan herkes, “çok yüksek cezalar”. Başka bir süreç: tüketici uzmanı Olivier Dauvers, blogunda, boyutu 400’den 415 grama yükselen dev Nestlé’den bir kutu bebek maması örneğine işaret ediyor. Önceki modelden çok daha pahalıya satılıyor (kilo fiyatının +%23’ü). Ancak hap, sözde daha kaliteli bir ürün olan “5 tahıl” içeren bir karışıma sahip yeni ambalaj sayesinde geçer.

__________

Kantinlerde bulunan bir uygulama

Toplu yemek hizmeti de “ redflasyon ve bazı okullar yemek fiyatlarını artırmamak için bu uygulamaya başvurma kararı aldı. Seine-Maritime’daki Caudebec-Lès-Elbeuf’un okul kantini, öğrencilerin ailelerinin de onayıyla, yemek porsiyonlarını sadece başlangıç, peynir veya ‘tatlı’ eşliğinde ana yemek sunarak azalttı. BFMTV’den meslektaşlarımız, enflasyon nedeniyle bütçe artışının ” yılda yaklaşık 32.000 Euro ” şehirde. Dolayısıyla bu çözüm, şehre göre çocuklar üzerinde hiçbir etkisi olmayacak tasarruflar yapmayı mümkün kılıyor.

Özellikle kantinde yemek yiyen birkaç çocuğunuz varsa, fiyatı artırmak yerine yemekteki bir yemeği çıkarmaları daha iyidir. “BFMTV’ye ebeveynlerden birini açıklıyor.

Son olarak, Caudebec-Lès-Elbeuf şehrinin dergisi, Mart 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, bu önlemin, çocuk başına ve yılda 21 kilo gıdayı temsil ettiğinde gıda israfının azaltılmasına da katkıda bulunacağı konusunda ısrar ediyor. .