Şiddetli fırtına riskleri: Gard dahil 3 departman turuncu alarmda, kötü hava tahmini güncellemesi

2 Eylül Cuma günü Fransa’yı batıdan doğuya doğru bir bozulma olacak. Yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar muhtemel. Yoğun yağışlar eşlik edecek. Météo France, üç departmanı turuncu alarma geçirdi.

Fransa’nın güneyindeki bölgeler için yaygın bir fenomendir, ancak daha az tehlikeli değildir. 2 Eylül Cuma günü, Akdeniz arkının bölümlerini bir bozulma etkileyecek. Ayrıca dolu ve şiddetli rüzgar bekleniyor.

Sonuç olarak, Météo France üç departmanı turuncu alarma geçirdi: Gard, Vaucluse ve Bouches-du-Rhône. Bölgenin geri kalanı sarı teyakkuzda.

Tam yeri hala bilinmiyor

Météo France’ın açıklamalarına göre, önümüzdeki birkaç günün istikrarsızlığını açıklayan irtifada soğuk havanın varlığı. Pazar gününe kadar, Akdeniz çevresinde yerel olarak şiddetli gök gürültülü sağanak yağışlardan korkulacak. “Genel bağlam, konum açısından tahminlerini çok zorlaştırıyor. Bununla birlikte, Orta Masif’in güneyi ve Akdeniz (özellikle Hérault ve Bouches-du-Rhône arasında), süre ve yoğunluk açısından en fazla maruz kalan bölgeler gibi görünüyor. “, yönetimi detaylandır.

Bu Cuma ne bekleniyor?

Météo France’ın Arome modelinin tahminlerine göre, bu Cuma günü Güneybatı’da gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Rahatsızlık hızla doğuya kayacak ve Aveyron’u sabah 8 ile sabah 9 arasında etkileyecek.. Sabah 10 ile 11 arasında, sabahın sonunda gök gürültülü fırtınalar güçlenecek ve saat 10.00 ile 12 arasında Hérault ve Gard’ı etkilemesi bekleniyor.

Bu Cuma saat 11:00 civarında yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar

Bu Cuma saat 11:00 civarında yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar
01/09/22 tarihli Arome 12z’yi çalıştırın – Meteo France Météociel.fr üzerinden

Rahatsızlık daha sonra öğleden sonra Bouches-du-Rhône’a doğru tahliye edilmelidir. En büyük hücreler öğleden sonra geçilebilir. Bununla birlikte, bağlam hala kararsız olduğu için yerel olarak gök gürültülü fırtınalar kopabilir.

Akşam saatlerinde güçlenen gök gürültülü sağanak yağışlar

Turuncu teyakkuzda yerleştirilen bölümlerde, “özellikle akşam saatlerinde a priori belirginleşen gök gürültülü fırtınalar gelişecek. ve yoğun yağışlı gecenin ilk kısmı: kısa sürede 40 ila 60 mm, hatta 70 ila 100 mm’ye kadar bekliyoruz, bazen bir durağanlık riskinden dolayı biraz daha fazla”, diye belirtiyor Météo France, “yerlerde akma ve sel riski” konusunda uyarıda bulunuyor.

Dolu, gök gürültülü sağanak yağışlar ve yoğun elektriksel aktivite de korkulacak. Tahminciler, komşu bölümlerde de şiddet olaylarının göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekiyor.

Cumartesi ve Pazar daha sakin

Cumartesi, önceki günden daha sessiz olmalıdır. Météo France’ın Arpege modelinin son tahminlerine göre, sabahın ortasında Gard ve Bouches-du-Rhône arasında fırtına çıkabilir. Yağışların genelleşebileceği ve tüm Akdeniz havzasını etkileyebileceği öğleden sonra.

Pazar günü, hava pek değişmemeli. Yağış lokalize olacak, ancak çok ağır olmamalıdır. Hafta sonunun istikrarsızlığı haftanın başına kadar devam edebilir.

Gard için su mu?

Toplamda, tüm bölüm boyunca, Arpej modeli güneyde yağışı ılımlı hale getirir. Özellikle Gard’da 60 ila 80 mm arasında düşebilir. Yerel olarak, bu değerler doğrudan fırtına hücrelerinin ilerleme hızına bağlı olarak daha yüksek olabilir.

Pazartesi saat 8'de kümülatif yağış

Pazartesi saat 8’de kümülatif yağış
01/09/22 tarihli Arpege 12z’yi çalıştırın – Meteo France Météociel.fr üzerinden

Önümüzdeki birkaç saat içinde teyit edilecek ilk tahminler. Gerçekten de, fırtınaların modellenmesi ve özellikle meydana geldikleri yer, bu fenomenlerin bazen rastgele doğası nedeniyle tahmin etmek çok karmaşıktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*