Şili’de 4 Eylül’de tartışmalı anayasa referandumu

Yayınlandı :

Şili, Augusto Pinochet sayfasını kesinlikle çevirecek mi? 15 milyon Şilili, 4 Eylül Pazar günü yapılacak referandumda karar verecek. Diktatörlükten miras kalan ve halen yürürlükte olan Anayasa’nın yerini alacak yeni bir Anayasa’ya karar vermeleri isteniyor. Ancak referandumdan iki gün önce, tüm anketler seçmenlerin çoğunluğunun yeni Anayasa metnini reddedeceğini gösteriyor.

Yeni sosyal sözleşme, onaylanırsa, yarının Şili’sinde birlikte yaşamayı belirleyecek. Bu nedenle, Şili toplumunun yaşamak üzere olduğu tarihi bir andır. “, diye vurguluyor Sebastian Santander. Liège Üniversitesi’ndeki bu siyaset bilimi profesörü resmi: Kurucu Meclis tarafından bir yıl boyunca hazırlanan 388 makale, bu projeyi yalnızca en uzun değil, aynı zamanda dünyanın en ilerici anayasalarından biri haline getiriyor.

İddialı ve ilerici bir proje

Kurucu Meclis üyeleri için ” her Şililinin ve özellikle mevcut sistemdeki en dezavantajlı nüfusların temel haklarını garanti altına almak », uzmanı açıklar.

Metin kürtaj hakkını garanti eder. Ülkenin tüm hükümet ve idari organlarında cinsiyet eşitliğini sağlar. Bu öneri aynı zamanda Çokuluslu bir Devletin kurulmasını da öngörmektedir. Bu, yerli topluluklara bölgelere erişim, kültürel ve dilsel tanınma ve her şeyden önce yasal çoğulculuğun kurulması gibi haklar verdiği anlamına gelir. Bu, yerli toplulukların kendi yasal sistemlerine sahip olmalarını sağlayacaktır. Bazı sorular için elbette bir ulusal yargı sistemi olsa bile “, ayrıntılar Sebastian Santander.

Profesör devam ediyor: Bir diğer önemli nokta ise çevre haklarıdır. Bu, arazi kaynaklarının korunmasını ve bunlara erişimi garanti altına almak ve doğal kaynakların herhangi bir şekilde metalaştırılmasını yasaklamak içindir. Ve sonra, bu Anayasa aynı zamanda sağlık, eğitim ve emekli maaşları için bir kamu sisteminin kurulmasını da içeriyor. Gerçekten çok iddialı bir proje. »

► Ayrıca okumak için: Şili’de anayasa referandumundan üç gün önce iki kamp görüşmelerini tamamladı

Sağ, yeni Anayasa’ya karşı kampanya yürüttü

Kurucu Meclis’in çalışmalarının başlangıcından itibaren Şili sağı, medya ve sosyal ağlarda “” projesine karşı çok agresif bir kampanya başlattı. ötesine geçerek yeni bir toplum yaratmak 1980 Pinochet Anayasası “Sebastian Santander’ı tekrar açıklıyor. ” Bu muhafazakar güçler, mevcut toplum modelini her ne pahasına olursa olsun korumak için statükoyu sürdürmek istiyorlar. Çıkarlarının sorgulanacağından korktukları için “, diye detaylandırıyor.

Tek neden bu olmasa da, Şili sağının öncülük ettiği ve çoğu zaman kitlesel yanlış bilgilerle dolu bu kampanya, halk arasında şüphe tohumları ekmeyi başardı. Aylardır “hayır” 4 Eylül 2022 Pazar günü yapılacak referandum anketlere öncülük ediyor. Yaklaşık iki yıl önce, Ekim 2020’de Şilililerin %78’i yine de Kurucu Meclis seçimi için oy kullanmıştı.

Her şeyden önce, bu sonuç aynı zamanda Pinochet döneminden miras kalan 1980 Anayasasının kesin olarak reddedilmesi “, Santiago’daki Diego Portales Üniversitesi’nde profesör olan Alfredo Joignant’a göre bu reddedilme ” herhangi bir geri izlemeyi hariç tutar “.” Sağ dahil herkes biliyor. 1980 Anayasası teknik olarak öldü », Alfredo Joignant’ı vurguluyor.

► Ayrıca dinlemek için: Şili’deki anayasa referandumu: Boriç’e karşı “yaptırım oylaması tehdidi”

“Hayır” galip gelse bile, geri dönüş imkansız

Sadece burada: Bu Pazar referandumda “hayır” kazanırsa, gerçekten de Pinochet Anayasası yürürlükte kalacak. ” Şili’de açılan şey, bir tür kimsenin umurunda değil. “, “hayır”ın zaferinden emin olan Alfredo Joignant’a inanıyor.

Yani yürürlükte olan 1980 anayasal normunun hukuken fiilen işlediği, ancak hiçbir siyasi destek ve toplumsal meşruiyet olmaksızın işlediği bir dönemdir. Bu nedenle, yeni bir Kurucu Meclis seçimine doğru son derece hızlı hareket etmemiz gerekecek. Yani 4 Eylül plebisiti bittikten sonra ne olması gerekiyorsa, sağcılarla müzakereler yoluyla olur. Ve oradan, Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere sol güçler bu müzakereye sarılmak zorunda kalacak. “Profesör açıklıyor.

Bu bağlamda, tüm dikkatlerin odak noktası hala tereddütlü olan Şilililer’dir. Anketlere göre, Pazar günkü referandum için tercihlerini henüz belirlememişlerse %10 ila %15 arasında olacaklar.

Onları ikna etmek, Gabriel Boric, merkez sol cumhurbaşkanı ve yeni Anayasa’nın ateşli destekçisi, kabul edilmesi halinde metinde iyileştirmeler yapılacağına zaten söz verdi. Oylama niyetlerini değiştirmemiş gibi görünen bir strateji. Anketler her zaman akılda “hayır”ı verir.

► Ayrıca dinlemek için: Şili: Yeni Anayasa muhalifleri harekete geçiyor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*