sözleşmeli öğretmenler Milli Eğitim’in “boşluklarını” nasıl dolduruyor?

“Doğada tamamen serbest bırakıldım.” Altı yıldır sözleşmeli öğretmenlik yapan Gaëlle, okula ilk dönüşünü dün gibi hatırlıyor.. “Gün içinde müsait olup olmadığımı sordular, çocuklarımı okula bıraktım ve saat 13.30’da sınıfın önündeydim”30 Ağustos Salı günü franceinfo’ya güvenen bu eski mühendisi hatırlıyor. Gaëlle, bir iş görüşmesi veya eğitimi olmadan kendini 31 CM1 ve CM2 öğrencisinin önünde bulur. “Bir çocuk bana kitap okuduklarını söyledi, ben de vagonları böyle yakaladım.o anlatıyor. Bu doğaçlamaydı.”

Gaëlle’nin deneyimi, birçok sözleşmeli öğretmen de bunu yaşadı. Bu birinci ve ikinci kademe öğretmenler, her yıl diploma bazında ancak rekabetsiz olarak, sahip eksikliği olan alanlarda öğretmenlik yapmak üzere işe alınır. Ve her yıl onlardan daha fazlası var. Kamu sektöründe, sayıları 2008 ile 2021 arasında neredeyse iki katına çıkarak Fransa genelinde yaklaşık 40.000’e ulaştı. Toplam işgücünün %5’inden fazlası.

2022 öğretim yılının başlangıcı bu rekoru kolayca kırabilir. İçinde “öğretmen alımı için eşi görülmemiş bir gerilim bağlamı”Milli Eğitim Bakanı Pap Ndiaye açıkladı 3 bin sözleşmeli işçinin işe alınması ek olarak. Sendikalar, bu güvencesiz durumla bağlantılı zor çalışma koşullarından esefle karşılar. Bu kadrolu olmayan bir düzine öğretmen bize Milli Eğitimin derin ucundaki bazen karmaşık olan deneyimlerini anlattı.

Sözleşmeli işçilerin serüveni hemen her zaman aynı şekilde başlar. Bakanlığın platformunda veya Pôle Emploi’de bir özgeçmiş gönderdikten sonra, her yaştan bu yüksek öğrenim mezunları, bir veya daha fazla kuruluşa atandıklarını bildiren bir telefon alırlar. Okul yılının başlangıcı yaklaştıkça, genellikle gelmesi yavaş olan bir çağrı. “30 Ağustos saat 11:16 Ön dönüş yarın. Hiçbir bilgim yok”, Telefonla ulaşılan Jennifer’ı endişelendiriyor. Okulun ilk gününde, bu sözleşmeli İspanyolca öğretmeni hala bir görev almamıştı. Geçen yıl, tam zamanlıdan yarı zamanlıya geçmek gibi tatsız bir sürprizle karşılaşmıştı. Gelirini eritmeye ve endişelerini yeniden alevlendirmeye yeter.

“Bir yıldan diğerine, hangi sosla yeneceğini bilemezsin.”

Jennifer, sözleşmeli öğretmen

franceinfo’da

Aynı zamanda, franceinfo’nun temasa geçtiği diğer sözleşmeli işçiler hala yanıt bekliyorlardı. “Henüz iş bulur muyum bilmiyorum, beni kimse aramadı”, Linda Salı günü zaten endişeliydi. Haklı olarak: okul yılının başladığı sabahı, onunla hala temasa geçilmemiştir. 2021’de, Ile-de-France’daki bu sözleşmeli matematik ve görsel sanatlar profesörü, on yıllık tecrübesine rağmen, bir geri çekilmenin ardından nihayet bir görev almak için Ekim ayına kadar beklemek zorunda kaldı. “Delikleri dolduruyoruz”Başka bir müteahhit olan Lionel’i özetliyor.

(JEREMIE LUCIANI / FRANSA BİLGİSİ)

Eloi*, ertesi gün bir kuruluşta işe başlayacağı salı günü rektörlükle hala görüşmemişti. “İş sözleşmem yok ve rektörlüğü aradığımda 14 Eylül’e kadar kapalı olduklarını söyleyen bir sesli mesaj alıyorum”, son olarak sözleşmesini imzalayan bu tarih ve coğrafya öğretmeni darbeler Çarşamba, yani öğretmenlerin ön dönüşü. Geçen yıl daha iyi değildi. “Okulun ilk gününde bir pozisyon teklif edilmişti ve benden Fransızca öğretmemi de istemişti.” Sendikalar için kabul edilemez bir durum. “İşe alınan bir öğretmenin yirmi dört saat içinde kendini bir sınıfın önünde bulamayacağını varsaymalısın”, Snes-FSU genel sekreteri Sophie Vénétitay iddia ediyor.

Sözleşmeli öğretmenler, önceden tahmin edemeden, işyerlerine genellikle işe başlamak için okul çantalarından başka bir şey olmadan gelirler. Puy-de-Dôme’da dört yıldan biraz fazla bir süredir bu statüde bir öğretmen olan Mélisa*, “yağış” ardından bir his “yalnızlık” okuldaki ilk gününü hatırlamak. “Bir grup BTS’in önünde yalnızdım, beni karşılamak için hiçbir şey ayarlanmadı.yakınıyor. O gün KBB’ye bile girememiştim. [Environnement numérique de travail] hemen ve öğretmenlerle herhangi bir bağlantım olmadı.”

Başta, “Arenada biraz gevşekiz”, Linda doludur. On bir yıl önceki karmaşık başlangıçları hatırlıyor. “Müfettişle randevum vardı: Ameliyat yapmayı bilip bilmediğim sorulmadı bile”, kızıyor. Önceden eğitim almadan, zamanın acemi öğretmeni mesleğin özelliklerini iş başında öğrendi. “bir grubu nasıl yöneteceğinizi bilin” veya “sınıf planı nasıl yapılır”.

Bir sözleşmenin ilk günleri genellikle eş anlamlıdır “doğaçlama” Eksik öğretmenlerin yerini almak için acilen gelen bu sözleşmeli işçiler için. “Değiştirdiğimiz bu öğretmenlerin bize bir şey öğretmek için mutlaka zamanları yok.Gaëlle’i açıklar. Bu nedenle, başlangıçta, her şeyi yakalamak için bazen akşamları ve akşamları birbirine zincirleriz.

“Yardım istedim. Üstlerimi güldürdüler, ‘Kendi yolunu çiz!’ dediler.”

Julie, Toulouse akademisinde sözleşmeli öğretmen

franceinfo’da

Bu yıl ilk kez sözleşmeli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla eğitim öğretim yılının başlamasından birkaç gün önce rektörlükleri tarafından bir eğitim kursuna davet edildi. Programda: ticaretin temellerini öğrenmek için dört gün ve birkaç simülasyon. “Nihayet yerine getirilebildiği için çok mutluyuz, bunu uzun zamandır istiyorduk”, Unsa Education’ın ulusal delegesi Dorothée Crespin’e hoş geldiniz. Yetersiz eğitim, yargıç Sophie Vénétitay: “Dört günde öğretmen olabileceğine inanmak bir yanılsamadır”.

Buna ek olarak, franceinfo ile temasa geçen bakanlık, sözleşmeli personelin yıl boyunca şunları yapabileceğini hatırlatır: “diğer tüm personel gibi”, Kayıt ol de oluşumlar. Birinci derecede, tüm öğretim kadrosu için on sekiz saatlik zorunlu eğitim de verilmektedir. Ancak, aslında, görüşülen birçok müteahhit, eğitim için zaman ayırmada zorluk yaşadıklarını bildirdi. “İşletmelerin gitmemize izin vermek için mutlaka zamanları yoktur.Gaëlle’i açıklar. Bazen evden bir saatten fazla seyahat etmeniz gerekiyor, bu çok karmaşık.” Her şeyden önce, eğitmek zorundasın “okul saatleri dışında”kişisel zamanında, pişman olan Linda’yı açıklıyor “beklentiler çok yüksek” ile ilgili ‘küçük tanıma’.

Ulusal Eğitim’in büyük makinesinde bir güvenlik ağı olmadan başlatıldığında, sözleşmeli öğretmenler genellikle biraz yalnız hissederler. “Kendimizi şifreli bir ailede buluyoruz ve bu ailede davetsiz misafir var. Sözleşmeli işçi davetsiz misafir”on yıldan fazla bir süredir sözleşmeli işçi olarak ders veren görsel sanatlar profesörü Angèle *’ye tanıklık ediyor.

Linda, bir sözleşmenin onu bir kurumda haftada sadece yedi saat geçirmesine neden olduğu 2021 yılını hatırlıyor. “Meslektaşlarımı zar zor gördüm, o sır verir. Entegre olmadığımızı, takımın bir parçası olmadığımızı hissediyoruz.” Kısa bir süre içinde, “Öğretmenler bizimle konuşmak için fazla uğraşmıyorlar çünkü burada uzun süre kalmayacağımızı biliyorlar”, Gaelle ekler. Bazen daha da ileri gider: biraz daha nitelikli öğretmenler “selamlamayı reddetmek” kalıcı olmayan öğretmenler veya başka bir öz nitelik “personel odasında özel alanlar”birkaç sözleşmeli işçiye söyle.

“Öğretmen odasında koltuklara oturmaya hakkı olanlar ve diğerleri vardı. Biz taşeronlar, ayakta kaldık.”

Benoît, Grenoble Akademisi’nde sözleşmeli öğretmen

franceinfo’da

Bu tekrarlanan talihsizlikler, birçok başarılı deneyimi gizlememelidir. “Eğitim ekibi bana koçluk yapmak ve tavsiyelerde bulunmak için beni hemen kanatlarının altına aldı”, Lyon bölgesinde bir taşeron işçisi olan Eloi’yi* selamlıyor. Hatta deneyimli bir öğretmen onun öğretmeni oldu “kendi zamanında”, diyor. Bazı kurumlarda bazen zor olan çalışma koşullarının öğretmenleri kaynaştırma eğiliminde olduğunu söylemek gerekir. “Üniversitede herkes aynı gemide, Benoit’i yükseltir. Bu şartlar altında artık herhangi bir farklılık ve rekabet yoktur.”

* İlgili kişinin isteği üzerine ilk isim değiştirilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*