Uçak kazası korkusu, arabaların hız göstergesini okumak… Guy Roux’un belgeselindeki çılgın anekdotları

“Guy Roux, bir Fransa tarihi” belgeseli bu Perşembe günü Amazon Prime Video platformunda yayınlandı. Bu vesileyle, AJ Auxerre’nin efsanevi teknik direktörü RMC Sport’a her biri diğerinden daha canlı anekdotları damıttığı bir röportaj verdi.

Sizi bu belgeseli yapmaya iten ne oldu?

Zamanım var, ilk şey bu! (gülüyor) İkincisi, çok sinema yaptım, koçluk kariyerim boyunca Guignol’lerin de yardımıyla yirmiye yakın reklam filmi çektim. Ayrıca iki film yaptım: biri L’Equipe TV için, diğeri Canal+ için. Daha az hırsı olan daha küçük filmlerdi. Ama güzel filmlerdi. Orada, bir yönetmenle ve bir buçuk saat süren iyi bir film yapmak için sahip olabileceğiniz tüm araçlarla gerçek bir film çekmem teklif ediliyor. Kabul ettim, kendime bunun beni meşgul edeceğini söyledim. Modern yaşamın kültürel bir öğesiydi.

Bugün bu kadar düşük bir temelden başlayıp böyle bir kariyere sahip olmak mümkün mü?

Belki de filmde pek söylenmeyen şey, yalnız olmadığımdır. Benimle birlikte üç istisnai adam vardı. Eğer orada değillerse… İşler kötü gittiğinde zekaları ve bana karşı hoşgörüleri olağanüstü. Ayrıca çok çalışkanlardı: Artık orada olmayan Bay Jean-Claude Hamel ve hala orada olan Gérard Bourgouin ve Jean-Pierre Soisson. Bu üç adam ve ben, bizi bir Avrupa Kupası yarı finaline, dört çeyrek finale – Paris Saint-Germain’den daha fazla – ve iyi şampiyonluklara götürdüğü için giderek karşı konulmaz hale gelen bir güç oluşturduk.

Şu anda böylesine birbirine kenetlenmiş bir üçlüyü görmek hayal bile edilemez…

Neredeyse haklısın… ama asla var olmadı! Antrenörler yanlış sınıflandırıldıklarında kovuldular, 1930’da profesyonelliği yarattığımızda vardı. Ve hatta daha önce! İşler ters gittiğinde, kapı her zaman orada olmuştur.

Belgeselde, bir kaza anında iki korumanızı iki farklı uçakta yolculuk ettirdiğinizi öğreniyoruz…

Lionel Charbonnier’in veya herhangi birinin bunu fark ettiğini bilmiyordum. Hiç kimseye söylememiştim, özellikle de iki gardiyana! İki uçak vardı ve yönlendik… Katı değildi, kendilerini biraz istedikleri gibi koydular. Ama uçak gelmezse kulüp kaybolmasın diye bu organizasyonu onlar için kolaylaştırmıştım…

Bu uçak kazası korkusunu bize biraz açıklayın…

Uçak kazaları çok nadirdir. Küçük yolcu uçaklarıyla her gün kaza oluyor ama yolcu uçakları çok nadiren kaza yapıyor. Kanıt şu ki bu kazalar hakkında konuşuyoruz… Yani, ayrıca, bu bir futbol takımı olduğunda, bunu düşünmemiz için benimle harika adamlar hakkında konuşmanız gerekiyor. Çocuklarım ve torunlarımla aynı uçakta tatile gidiyorum ve neredeyse biraz isteksizim. Oğlumla aynı uçağa binmem!

Oyuncularınızın kulübe gidip gitmediğini öğrenmek için gişelerde bazı insanlardan yardım aldınız…

O çok basit. Kariyerimin ilk bölümünde hiçbir soru yoktu. Karmaşıktı, National 6 ya da National 7’yi almanız gerekiyordu. Paris’ten Nice’e gidiyorduk, bu yüzden büyük tatil çıkışları gerçekleştiğinde Auxerre’nin içi tıkanmıştı ve insanlar gezginlerle iş yapıyordu. Artık durum böyle değil, şimdi otoyoldan geçiyorlar. O zamanlar otoyol vardı ama otomatik değildi, biletleri alan ve iadeleri de alan hanımlar vardı. Birinci ligde oynadığımız için ünlü olan oyuncuları zaten biliyorlardı. Sonra kayıt numaralarını aldılar, bu yüzden ertesi sabah bana listeyi verdiler. Ama çoğunluk değildi, her nesilde cezbedilen iki ya da üç kişi vardı. Ayrıca Pazartesi günleri çok sık tatil yapıyorlardı, bu yüzden güzel mağazaların olduğu Paris’e veya Troyes’e gidebilirlerdi.

Bir de akşamları dışarı çıkıp çıkmadıklarını anlamak için oyuncuların arabalarının sayaçlarını okuduğunuz bir an var…

Bu daha önce! O zaman onur bölümündeydik. Sopa yoktu, popüler toplar vardı. Yonne’de diğerlerinden daha ünlü bir iki orkestra vardı. Akşam 8’de oyuncu yemek yerken araba sayacını okumaya gittim ve bir deftere yazdım. Sabah 7’de döndüm ve kilometreye baktım. 54 km varsa, 27 km uzaklıktaki Saint-Florentin’e gittikleri içindir!

Belgesel sizin ataerkil bir imajınızı ortaya çıkarıyor. Başka bir şey geçmek ister misin?

Hiçbir şeyi öne çıkarmak istemedim. Bir grup erkeğin, özellikle de yönetmenin eseridir. İstediğini yapan oydu ve baktığımızda bunun ne olduğunu görüyoruz. Bana yanlış gelen şeyler olabilir ama ben bir şey söylemedim, senaryo hakkında fikrimi söylemedim. Ne öncesi ne sonrası! Ben aceleleri polis yapmadım. Benden isteneni yaptım. Bazen hoşuma gitmedi ama yine de yaptım. İnsanlar babacan olduğumu söylediğinde, bunun doğru olduğunu biliyorum. Ama ben böyleyim… İnsanları severim! Evde oturmaktansa dışarıda yürümeyi tercih ederim. Pandemi sırasında her sabah bir kilometrelik büyük bir daire yürüyordum. Salgının sonunda, iki yıl sonra tüm köpekleri, tüm kadınları ve tüm erkekleri tanıdım.

Timothée Maymon’un röportajı

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*