UFC Paris ile Fransız MMA çok sert vurmak istiyor

Yayınlandı :

Fransa başkenti ilk kez dünyanın en büyük karma dövüş sanatları (MMA) ligine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fransa’da yasallaşmasından sadece iki yıl sonra, MMA pratiği yeni bir dönüm noktası yaşıyor: daha demokratik ve en şüpheci olanı inandırıcı hale getirmek. 10. bölgedeki bir Paris odasında, uygulayıcılar bu akşamdan disiplinin tarihine damga vurabilecek çok şey bekliyorlar.

Sophiane Amazian tarafından,

Güneş ışınları, Maccabi Paris odasının büyük pencerelerini delerek tatami matların sıcaklığını ve nemini yükseltirken, MMA sınıfının elli uygulayıcısı, iki kişilik gruplar halinde, antrenörün egzersizini yeniden üretmeye çalışırlar. rakibini düşürdü. Bunlar arasında 25 yaşındaki Romain öne çıkıyor. Hepsi siyah giyinmiş genç adam, beş yıllık MMA deneyiminden, kendi karşısında hakimiyet kurmaktan bahsediyor. Erken bir UFC hayranı olan Romain, Paris olayını televizyonda takip etmeye hevesli. ” Bu harika. Covid ile uyum sağlayamadık ve bu nedenle bu tür etkinliklere ev sahipliği yaptık “, eklemeden önce açıklıyor: ” Belki de bu disipline hala inatçı olanlara, yüzme ya da boks gibi bir spor olduğunu gösterecektir. »

Karma dövüş sanatları hala Fransa’da kötü bir imajdan muzdarip. Tehlikeli ve kanlı olduğu söylenen bu uygulama, daha çok sadece genç insanlara hitap ediyor. Ancak, 35 yaşındaki ve bu Paris salonunun tarihi olan Ousmane’ye göre, UFC etiketli bir etkinlik de bu sporu demokratikleştirmeyi amaçlıyor: “ UFC, dövüş sanatları vizyonuna profesyonel bir boyut getirebilir. Uygulamaya güvenilirlik kazandıracak çünkü insanlar bir kavganın nasıl geliştiğini kendi gözleriyle görebilecekler. Yani evet, kafes bir taraf verir “gladyatör“, ama savaşçıların güvenliği için orada. »

“Gençler onu seviyor, onlar için geleceğin sporu”

Canlı, dikkatli ve tetikte, Grégory Bouchelaghem veya GregMMA, öğrencilerine hiç rahat bırakmıyor, ” Arkadaş “. 25 yıldır dövüş sanatları ile uğraşan antrenör, Youtube’da edindiği ünü ve itibarı ile göz dolduruyor. Bu Cumartesi, başka bir boyuttaki bir etkinliğe katılmak için sekizgenin çok yakınında olacak: “ Bu Şampiyonlar Ligi, çok şaşıracağız! Öğrencileri tarafından da paylaşılan bir gözlem. ” Sevdiğim UFC, bunlar en güzel dövüşler diye haykırıyor Romain. ” Bu kaçıramayacağınız bir etkinlik “Sum Ousmane, gülümsüyor.

Gençler özellikle MMA’ya düşkündür. UFC’nin gelişiyle amaç, diğerlerini ikna etmektir. Ancak Grégory Bouchelaghem için MMA kendini empoze edecek: “ UFC çok güçlü bir imaja sahip, gençler onu seviyor, onlar için geleceğin sporu, haklı olarak “. Eklemeden önce: Bu en özgür spor, yaklaşan bir Anglo-Sakson ruhu, insanlar somut bir şey istiyor ve MMA bu beklentiyi karşılıyor. Beton, tıpkı MMA kurslarına kayıtlardaki artış gibi.

Franck Attia (solda) ve Grégory Bouchelaghem (sağda).
Franck Attia (solda) ve Grégory Bouchelaghem (sağda). © RFI/Sophian Amazyan

“Judo veya boks Olimpiyatları gibi, UFC de yeni uygulayıcılar getirecek”

Zemin katta, resepsiyonda bir adam meşgul. Telefon durmadan çalar, odanın resepsiyonunun önünde bir hat oluşturulur. Franck Attia, 17 yıldır dövüş sanatlarında uzmanlaşmış Paris kompleksinin direktörü ve şimdi MMA’da: “ Güzel bir artışımız var, bir yılda %25 daha fazla, diyelim ki 850 üyemizden 150 MMA uygulayıcısı “. Yönetmen, UFC gibi bir olayın gelecekteki kayıtlar üzerindeki etkisini şimdiden tahmin ediyor: “ Kayıt sırasında bize “UFC yapıyor musunuz?” diye soranlar oluyor. Yani, bir kulüp olarak, onların Paris’e indiklerini görmek çok güzel. “Grégory Bouchelaghem tarafında aynı hikaye:” Judo veya boks olimpiyatlarından sonra Fransa’daki UFC yeni uygulayıcılar getirecek, orası kesin. UFC çok güçlü bir imaja sahiptir. Derslerim dolu, ders başı 50 kişiyiz, zaten çok fazla. »

MMA uygulaması sadece iki yıldır yasal olsa da, altyapılar henüz artan talebi tam olarak karşılayabilecek durumda değil. Dağınık slotlar, kalifiye öğretmenlerin eksikliği, Fransız MMA federasyonu gelecekte daha iyi bir yapıyı garanti etmek için kulüplerle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Maccabi Paris’te her şey zaten düşünülmüş: “ Ya yer açacağız ya da insanları reddedeceğiz, gerekli kaliteli eğitimi sorgulamamalıyız. Uyum sağlamamız gerekecek ve yuvarlanacak. Başka öğretmenler yetiştireceğiz. »

Daha fazla MMA koyacağız çünkü bu gelecek, insanlar kayıt olurken her zaman MMA kutusunu kontrol ediyor “, telefonunu açmadan önce Franck Attia’yı tanır. Bu nedenle tüm gözler, Fransız MMA için bir dönüm noktasına tanık olmak için bu Cumartesi Bercy’deki Accor Hotel Arena’da olacak. Uzun bir serinin ilk etkinliği mi? ” Kesin geri dönecekler, biletler çok çabuk tükendi, Fransız dövüşçüleri cesur ve harika bir gösteri sergileyecek. »

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*