Veloci, elektrikli bisiklet üzerine bahis yapan bu Loiret şirketi… pilsiz

Veloci endüstrileri, birkaç aydan fazla süren bir test aşamasından sonra, süper kapasitör Pi-Pop ile donatılmış bisiklet modelinin 1.000 kopyasını yıl sonuna kadar piyasaya sürecek.

Birkaç düzine müşteri temsilcisi, bize gözlemlerini sunarak makineyi deneyimledi.Orleans bölgesindeki Olivet merkezli grubun başkanı Adrien Lelièvre’yi açıklıyor. Bu işbirlikçi yöntem, Veloci endüstrilerinin temel Pi-Pop modelinde birçok iyileştirme yapmasını sağladı. “.

Klasik elektrik destekli bisikletlere (VAE) kıyasla özgünlük, makine süper kapasitör sayesinde pilsiz çalışır. Şirketin mühendisleri tarafından bisiklete uyarlanan bu yenilikçi teknoloji, gerektiğinde makineyi hareket ettirmek için bisikletçi tarafından üretilen enerjiyi yeniden kullanır. Loiretain üreticisi bu bağlamda en az üç avantajı listeler. Her şeyden önce, Pi-Pop, piyasada satılan VAE’nin aksine, lityum gibi nadir bulunan herhangi bir metal taşımaz. Böylece hem tedarik hem de pil geri dönüşüm sorunlarını ortadan kaldırır. İkinci olarak, makine, kullanıcı için kısıtlamalar oluşturan ve pillerin ömrünü sınırlayan yeniden şarj olmaktan muaftır. Aksine, döngüleri sınırsızdır, üreticiye güvence verir. Adrien Lelièvre tarafından geçen Mart ayında TF1 gazetesinin setinde sunulan enerji geçişi lehine pek çok varlık. Prime time dinlemeye bu geçiş, Loiret’te yapılan bisiklet için gerçek bir fırlatma rampasıydı. Veloci’nin 2022 ve 2023’te teslim etmeyi umduğu yaklaşık 10.000 PiPop kopyasının ön siparişlerine neden olacaktı.

Dört yıllık araştırma

Bu devrim niteliğindeki makinenin serüveni aslında beş yıl önce, 2016 ve 2017 yıllarında Adrien Lelièvre tarafından küçük elektronik kablolama şirketleri STEE’nin satın alınması ve Mecatronique Industrial Solutions manyetik kartlarının üretimi ile başladı. Savunma, uzay ve havacılık için elektronik bileşenler konusunda uzmanlaşmış Fransız ETI Exxelia’nın bu eski endüstriyel direktörü, onları Veloci Industries holding şirketi altında bir araya getirdi. Stee ve Mecatronics tarihi faaliyetlerini paralel olarak sürdürürken, alıcı, enerji depolama sistemlerinde uzmanlaşmış bir CNRS doktorunun yanı sıra yumuşak hareketlilik için enerji yönetimi alanında bir doktora öğrencisi alarak personel aldı. Adrien Lelièvre’nin amacı, Exxelia tarafından üç son teknoloji sektörü için üretilen süper kapasitörleri bisiklete uyarlamak.

La Poste, Air France ve Enedis gibi büyük müşteriler tarafından desteklenen girişimci, şimdi birkaç patentle korunan Pi-Pop’u tasarlamak için dört yılını aldı. 2.000 Euro’dan daha düşük bir fiyata satıldı, okul yılının başlangıcından, özellikle de 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren piyasaya gerçekten saldıracak. Bu son tarih, çoğu uluslararası bilgiye göre, esasen Asya elektronik bileşenlerinin tedarik kesintilerinin sona erdiğini ilan etmelidir. uzmanlar. .

2025’te 80 çalışan

2020’de sağlık krizinin başlamasından bu yana bisiklet satışlarındaki %15 ila %20’lik artış, Veloci endüstrilerinin çok olumlu gelişme beklentileri ve boyutta bir değişiklik öngörmesine olanak tanıyor. Grup, önümüzdeki üç yıl içinde 25.000 Pi-Pop üretim hızı ve yaklaşık 50 milyon Euro ciro bekleniyor. Grubun 2021’de iki milyon avrodan daha az gelir elde etmesinden bu yana büyük bir sıçrama. Bu bağlamda, Veloci, Saint-Cyr en Val’deki 1.000 m2’lik yeni bir binayı yazdan önce satın alarak tesislerinin yüzey alanını iki katına çıkaracak. , Orleans metropolünde de bulunan bir kasaba. Adrien Lelièvre’ye göre, yalnızca bisiklet üretim faaliyetini yürütmesi planlanan gelecekteki birim sonunda 80 kişiyi istihdam edecek. Girişimci, Pi-Pop’u geliştirmek için kendi fonlarıyla finanse edilen yatırım konusunda sağduyulu kalırsa, şimdi 2023’te faaliyete geçecek olan fabrikanın faaliyetlerini yoğunlaştırmayı planlıyor. Sonunda elektrikli bisiklet modelleri de üretmeli. pedallar sayesinde zincirsiz ve şarj edilebilir.