Video testi – BYD Atto 3: Kia ve Hyundai’den müşteri arayan Çinli elektrikli SUV

Küstah lükse sahip büyük Çin elektrikli arabalarından bıktınız mı? BYD Atto 3 kompakt SUV, çok iyi yapılmış olmakla birlikte, daha basit ve daha uygun maliyetlidir. Onunla ilgili her şey, Avrupa’da Kia Niro EV ve Hyundai Kona gibi Kore yapımlarıyla karşı karşıya geleceğini düşünmemize neden oluyor.

Mondial için üç elektrikli araba

17-23 Ekim tarihleri ​​arasında Paris’te düzenlenecek olan bir sonraki Paris Motor Show’da hayallerinizi inşa etmeyi vaat eden marka (BYD = Build your Dreams) üç elektrikli model sıralayacak. Hakkında 7 kişilik büyük SUV Tangnın-nin lüks uzun sedan Han EVve 3’e (veya Yuan Artı) Maxime Fontanier’in bazı hızlı testleri gerçekleştirebildiği direksiyonda.

1,62 m yükseklik için 4,46 x 1,88 m’lik bir dikdörtgenle sınırlanan ayak izi ile özellikle Hyundai Konya (4,21 x 1,80 x 1,57m) ve Kia Niro EV (4,42 x 1,83 x 1,57m). Aşağı yukarı anekdot olarak, aynı zamanda burnunu parmaklıyor gibi görünüyor. e-Ruh (4.20 x 1.80 x 1.60 m) pop ve halk müziğine göndermelerle kendini büyük bir oyuncak olarak sunar.

Han EV’de olduğu gibi, ön kısım bir Kia EV6. Kıç biraz da, bu da şapkalı adam için Seat stilini çağrıştırıyor. ” Ama yine de oldukça uyumlu. Bu aracın kendine has bir kişiliği olduğunu söyleyebiliriz. “, o inanıyor.

güç aktarma organı

BYD Atto 3’ü canlandırmak için: Ön tekerlekler için geliştirilen, 310 Nm tork ve 150 kW (204 hp) güce sahip sabit mıknatıslı senkron motor. Alt bağışlar hariç, yukarıda bahsedilen ilk üç Koreli ile aynıdır.

160 km/s maksimum hızına dönmeden önce Çinliler, 0’dan 100 km/s’ye 7,3 s’de ateş edebiliyorlar. Maxime Fontanier’in hızlı testinde onayladığı gibi, 0,2 saniye daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, Kona, Niro ve Soul Electric’in 64 kWh’sine yakın olan 60,48 kWh’lik faydalı enerji kapasitesinden en iyi şekilde yararlanmak için hızlandırıcıda daha akıllı olmak gerekecek.

BYD, çeşitli nedenlerle kanatlı LFP pilleri benimsemiştir. Test muhabirimiz videosunda bunlardan bazılarını hatırlıyor: “ Şasiye mükemmel uyum sağlarlar ve şimdiye kadar kullanılan lityum demir fosfat pillerden daha iyi enerji yoğunluğu sunarlar. “.

Buna daha fazla güvenlik, kilo alımı ve daha kolay tamir edilebilirlik ekleyin. WLTP karma çevrimine göre, Atto 3’ün menzili 420 km’dir. Yeni Niro EV, e-Soul ve Kona için sırasıyla 460, 452 ve 484 km’ye karşı.


yeniden doldurun

Önde, arkada, ızgarada, logonun arkasında veya kıçta bir aydınlatma ünitesi seviyesinde gizlenmiş: elektrikli bir arabaya şarj konektörleri takmak için hiçbir kural yoktur. Bu bazen belirli terminallerin kullanımını sorunlu hale getirebilir, özellikle Tesla süper şarj cihazları.

Bu, onları Han EV sedanında sağ arkada, ancak Atto 3’te önde ve aynı tarafta yerleştiren BYD için bir endişe gibi görünmüyor. 2000’li yılların başlarından kalma nikel kadmiyum pilli Renault Kangoos’un kapağı.

itibaren Birleşik CCS konektörü, doğru akımda 88 kw’dan daha büyük bir şarj gücü beklememeliyiz. Bu rakamları yaygınlaşmaya başlayan 150 kW ve üzeri ile kıyaslamamız çok az olur. Ancak, Kia e-Soul’un 77 kW’lık gücüyle daha da az iyi durumdayız.

Her neyse, ideal koşullar altında yaklaşık otuz dakika içinde pildeki enerji seviyesi %30 ila %80 arasında artacaktır. Makul bir süre. Çin kompakt SUV’sinde ayrıca ev içi şarj için veya kamusal alanda bulunan 22 kW’lık birçok terminale bağlanmak için kullanılacak 11 kW’lık bir AC şarj cihazı da bulunuyor.

Bagajda 440 ila 1.338 litre

Atto 3’ün motorsuz bagaj kapağı, BYD’nin aktardığı rakamlara göre 440 litrelik bir hacme açılıyor ve bu hacim, bankın iki parçasına katlanarak 1.338 litreye kadar çıkabiliyor. Geride kalsa da bu değerler yeni Kia Niro EV’ninkilere yakın: 475 / 1.392 l.

Çin kompakt SUV’unda eşik, zemin seviyesine göre biraz fazla yüksek görünebilir. Bunun dışında çift dibi gizleyen çıkarılabilir kısım yükseltilebilir. Bu bölme, standart acil durum ve güvenlik ekipmanlarının yanı sıra şarj kablolarını saklamak için tasarlanmış bir dolap içerir.

Tekerlek davlumbazlarının arkasında, örneğin genişlik yönünde katlanmış bir bebek arabasına binmeye izin veren içi boş yüzeyleri fark ediyoruz. Kaputun altında çıt yok. İç mekanın özgünlüğü bagajdan görülemez. Örneğin, sunumun bariz olması için arkada bir kapı açmanız gerekiyor: Bunu kaçırmak imkansız.

arkada otur

BYD Atto 3’ün bitişi düzgünse, size yakın zamanda sunduğumuz önceki Çin arabalarının aksine, malzemeler süper lüks değil. Kapı panellerinde kolçak görevi gören parça neye benziyor? Belki büyük bir yüzük anahtarı vardır.

Öte yandan, müzikal referansı, gövdesi hoparlör ızgarası ile oluşturulmuş bu gitardan geliyor. İpler, eşyaları saklama bölmesinde biraz yüksekte tutmak için kullanılır. ” Bu komik! onlar verildi “Bizim için küçük bir parça çalmak üzere olan Maxime Fontanier, deneme süresinin bitmek üzere olduğunu hatırlamadan hemen önce söz veriyor.

Dairesel şekilli, kapıyı içeriden açan mandal, bazı eski araba tutkunları için Citroën Ami 8’i andırıyor olabilir. Mekanizmayı serbest bırakmak için yapılacak işlem her durumda aynıdır. ” İç düzeni gerçekten seviyorum. “Şapkalı adamı kabul ediyor.

Arka koltuklarda koltuk uzun ve yumuşaktır. Merkeze erişim, kat seviyesinde bir servis tünelinin olmaması ile kolaylaştırılmıştır. Alan yeterli. Yolcuların emrinde havalandırma nozulları, iki priz (USB + USB-C) ve çeşitli saklama alanları olacaktır.


Sürücünün bakış açısı

Kapıları ve kasalarını çevreleyen kalın, astarlı contalar da BYD Atto 3’ün ön cephedeki üretim kalitesine tanıklık ediyor. Orijinallik, gösterge panosuna bile kayar.

Bazıları biraz kitsch, biraz kabuklu deniz ürünleri bulacak. En azından görmeye alıştığımızdan biraz değişiyor », Uzman gazeteciyi tahmin eder. ” Büyük bir oyuncakmış gibi hissediyorum. bu arabayı gördüğüme sevindim Havalandırma memelerini fren diskleri veya CD’ler ile aynı hizada manipüle etmeye cesaret ediyor.

Han EV ile benzerlikler bariz değilse de, iki araba iki ortak özellik sergiliyor. Her şeyden önce, örneğin rejenerasyon gücünü, sürüş modunu (Spor veya Konfor) ve hatta havalandırmayı hızlı bir şekilde değiştirmek için aynı faydalı kısayolları bulduğumuz sürüş seçici etrafındaki düzen.

Ardından, dikey veya yatay moda getirilebilen merkezi 15,6 inç dokunmatik tablet. Olarak Xpeng ve Tesla, BYD kendi işletim sistemini geliştiriyor, kendi durumunda Apple CarPlay ve Android Auto’ya açık.


Kompakt bir SUV için çok iyi bir bitiş

BYD Atto 3’ün direksiyon simidi, sol tarafta sürüş yardımlarına ayrılmış olanlar ve diğer tarafta multimedya sistemine müdahale düğmeleri ile aynı ergonomiyi bulsak bile özeldir. Direksiyon kolonunun kasasına yerleştirilen dijital göstergeler net ve basit görünüyor.

Ekran, üst düzey malzemeler açısından çok zengin bir çevre tarafından burada boğulmuyor. Ayık, havadar, verimli. Tüm önemli bilgiler açıkça görülebilir. Max Freyss’in kendi tarafında denerken belirttiğinin aksine, anlık hız ve güç arasında yanılma riski yoktur. Seri 3 (makale ve video gelecek).

Önde oturan 2 yolcu için mevcuttur: konforlu koltukların elektrikli ayarı, akıllı telefon için bir indüksiyon şarj cihazı, yüzer konsolun altındaki prizler (12 V, USB ve USB-C), 2 bardak tutucu ve orta kol dayamasının altında normal alan saklama yeri , kapı kaplamalarında ve torpido gözünde.

Genel sunum açısından sadece çok orijinal değil, aynı zamanda birçok farklı materyalimiz var. Kompakt araç kategorisi için bitiş çok iyi. Hyundai ve Kia’nın sunduğundan biraz daha yüksek. “, Maxime Fontanier’i karşılaştırır.

Küçük dönüşler

BYD Atto 3’ün 18 inçlik tekerleklerinin üzerinde kontrollü süspansiyon yok. Üretici, test cihazımıza makineyi keşfetmesi için fazla zaman vermedi. Bu, ikincisinin hızla gitmesine izin vermesini engellemedi: “ Yine de Sport modunda oldukça iyi çalışıyor. Duyarlılığımız var “.

Yükseltilmiş bir araçta hafif direksiyon, yüksek tork ve ön tekerleklerden sürüş: şapkalı adam, aynı konfigürasyondaki tüm SUV’larda olduğu gibi ıslak yollarda dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Oldukça tipik bir konfor sönümlemesi nedeniyle, dolayısıyla nispeten esnek olduğundan, filtreleme doğru olarak algılanır.

Biraz yumuşak bir fren pedalı ve devreye girdiğinde rejeneratif frenleme ile mekanik frenleme arasındaki fark algısı!? Maxime Fontanier, burada büyük BYD Han EV sedanıyla aynı izlenimleri buluyor.

Peki 1.750 kg’lık makineyi acilen durdurmak istediğinizde ne olur? ” Oldukça yavaşlıyor! Hatta çok sert fren yapıyor ve ben ona deli gibi vurmadım bile. bundan daha azını bekliyordum “Gazeteci şu anda Çin elektrikli arabalarının büyük bir uzmanı olarak yanıtlıyor.


Ayrıca okuyun
Video testi – BYD Han EV: Tesla Model 3 ve Model S arasındaki Çin elektrikli sedanı

Fiyat:% s

BYD, Paris Otomobil Fuarı’ndan önce Fransa pazarına yönelik 3 elektrikli modelinin fiyatını çok fazla açıklama niyetinde değil. Çinli sürücüler tarafından zaten kendini kanıtlamışsa, Atto 3 bu nedenle bu yıl 2022’nin sonundan önce burada pazarlanmalıdır.

Hyundai Kona veya Kia Niro ile karşılaştırılabilir bir fiyata bahse girerim. Bu, üretim kalitesi seviyesi ve birbirine çok yakın olan hizmetler nedeniyle şaşırtıcı olmaz. », diyor Maxime Fontanier.

3 BYD elektrikli otomobilin Fransa’da ne zaman satışa sunulacağı daha kapsamlı testler ve karşılaştırmalar için birkaç ay içinde randevu veriyor.

sizi davet ediyoruz Elektrikli araba testlerimizi Youtube’da bulun. Abone olarak ve bildirim almayı kabul ederek, yeni yayınlarımızdan hızlı bir şekilde haberdar olacaksınız.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*