Yavaşlama ya da değil? ABD iş piyasası son dönemde

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işgücü piyasası Ağustos ayında yavaşlamaya başlamış olabilir ve daha az istihdam yaratılması bekleniyor, ancak büyük bir işgücü kıtlığı nedeniyle durum gerginliğini koruyor.

Resmi istihdam rakamları Cuma günü saat 8:30’da (12:30 GMT) açıklanacak. İşsizlik oranının, son 50 yılın en düşük seviyesi olan pandemi öncesi seviyesine ilk döndüğü Temmuz ayındaki ile aynı, %3,5 olması bekleniyor.

Ancak diğer yandan istihdam yaratma keskin bir şekilde yavaşlayabilir ve 300.000’e düşebilirdi. Temmuz ayındakinin neredeyse yarısı kadar olurdu.

Sadece özel sektörde Ağustos ayında yaratılan işler hayal kırıklığı yarattı: 315.000 kreasyon bekleniyordu, ancak Çarşamba günü yayınlanan aylık ADP / Stanford Lab anketine göre sadece 132.000 vardı.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson bir konferans görüşmesinde, “Bu rakamların daha ılımlı bir işe alım hızına geçişi işaret ettiğine inanıyoruz.” Dedi.

“Her büyüklükteki şirketin, “yüksek enflasyon” ve işverenlerin büyük ölçekte işe almak istediği bir zamanda işçi eksikliği ile bağlantılı karmaşık ekonomik durumu anlamaya çalıştığını söyledi.

Ne ekonomik yavaşlama, ne durgunluk korkuları, ne de Amerikan merkez bankasının (Fed) talebi frenlemek ve dolayısıyla enflasyonu düşürmek için aldığı önlemler, şimdiye kadar iş piyasasının demir sağlığını iyileştirmedi.

İşgücü piyasası Temmuz ayında beklenmedik bir dinamizm göstermiş, hatta pandemi öncesi düzeyine geri dönmüştü.

Yarım milyondan fazla yeni işe alımla işsizlik oranı Şubat 2020’de olduğu gibi %3,5’e düştü ve Covid-19 nedeniyle yok edilen 22 milyon iş şimdi yeniden yaratıldı.

Temmuz ayının sonunda, her iş arayan için 11 milyondan fazla veya iki açık pozisyon vardı. Haziran ayında olduğu gibi ay boyunca 4 milyondan fazla istifa kaydedildi.

– “Gergin” koşullar –

İşten çıkarmaların seviyesini gösteren haftalık işsizlik başvuruları, Ağustos ayında neredeyse her hafta düştü. Tarihsel olarak düşük seviyelerdeler.

Oxford Economics baş ekonomisti Nancy Vanden Houten Perşembe günü yayınladığı bir notta, “Ekonomik büyüme oldukça zayıf olmasına rağmen işgücü piyasası koşulları sıkı olmaya devam ediyor” dedi.

ABD’nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2022’nin ilk iki çeyreğinde daraldı ve bu, durgunluğun klasik tanımına tekabül ediyor. Ve dünyadaki ilk ekonomi bu sefer bu kutuya sığmıyor gibi görünüyorsa, bunun nedeni özellikle işgücü piyasasının demir sağlığıdır.

Ancak yüksek enflasyonla mücadele, istihdamda bir yavaşlamadan ve hatta muhtemelen işsizlik oranındaki artıştan geçecek.

Fed başkanı Jerome Powell, geçen hafta Jackson Hole konferansında evine gitti: fiyat istikrarına geri dönmek, “uzun bir daha zayıf büyüme dönemine” ve “işgücü piyasasında yavaşlamaya” yol açacaktır. .

Özellikle şirketler bir yıldan fazla bir süredir işgücü sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarından ve işe almak için ücret artışları teklif ettiğinden, bu da fiyatların artmasına yardımcı oluyor.

Enflasyon karşısında manevra yapan Fed, krediyi bireyler ve işletmeler için daha pahalı hale getirmek ve böylece tüketimi ve dolayısıyla fiyatlar üzerindeki baskıyı yavaşlatmak için kilit faiz oranlarını kademeli olarak yükseltiyor.

20 ve 21 Eylül’de yapacağı bir sonraki toplantısında faiz oranlarını yeniden artıracak ve bunun kapsamını belirlemek için bu istihdam rakamlarına çok yakından bakacak. Gerçekten de, işgücü piyasasındaki bir yavaşlama, tersinin onu zorla hareket etmek istemesine yol açabileceği zaman, eylemlerinin meyve vermeye başladığını gösterebilir.

Enflasyon, 40 yılın en yüksek seviyesinde, ancak TÜFE endeksine göre Temmuz ayında yavaşlayarak bir yıl içinde %8.5’e geriledi.

temmuz/vmt/ube/ybl

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*